W poprzednich artykułach przybliżono niezwykle interesujące siedlisko przyrodnicze powiązane z dolinami rzek – lasy łęgowe – o kodzie 91E0. W bieżącym materiale zostanie przedstawione inne zbiorowisko leśne, o ogromnym znaczeniu przyrodniczym i szczególnej roli w gospodarce człowieka. Mowa będzie o grądach.
 
Grądy to grupa lasów liściastych charakteryzująca się występowaniem dębu szypułkowego (Quercus robur) lub dębu bezszypułkowego (Quercus petraea) oraz graba (Carpinus betulus). Te gatunki stanowią stałą „bazę” grądów, a oprócz nich występują tam inne gatunki drzew – w zależności od regionu, klimatu i siedliska.
 
Podział grądów
Grądy najogólniej podzielić można na wysokie, typowe i niskie. Jest to podział ze względu na żyzność gleby i jej wilgotność. Grądy wysokie są to lasy na glebach stosunkowo suchych (świeżych) i mezotroficznych, czyli średnio żyznych. W składzie florystycznym i fizjonomii przypominają nieco bory mieszane lub kwaśne dąbrowy, często też z nimi sąsiadują, porastając głównie wysoczyzny dolin rzecznych. Grądy typowe rosną na świeżych i żyznych glebach brunatnych – jest to najczęściej spotykana postać tej grupy lasów. Grądy niskie natomiast spotyka się w miejscach, gdzie występuje wysoki poziom wód gruntowych, a gleby odznaczają się ...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?