Nie ustawodawca, a orzecznictwo sądów nadało granicy nieruchomości charakter kluczowego elementu rozstrzygającego o granicach przestrzennych przyłącza i sieci.

Zagadnienie związku pomiędzy granicą nieruchomości a granicą pomiędzy przyłączem wodociągowym i kanalizacyjnym a siecią jest przedmiotem licznych sporów, kontrowersji i dyskusji. U podstaw tego sporu leży definicja przyłącza kanalizacyjnego. Zgodnie z art. 2 pkt 5 Ustawy z 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z 16 stycznia 2015 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków ? DzU z 2015 r. poz. 139): ?przyłącze kanalizacyjne ? odcinek przewodu łączącego wewnętrzną instalację kanalizacyjną w nieruchomości odbiorcy usług z siecią kanalizacyjną, za pierwszą studzienką, licząc od strony budynku, a w przypadku jej braku do granicy nieruchomości gruntowej?. Pojęcie granicy nieruchomości w ustawie o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków pojawia się jedynie w definicji przyłącza kanalizacyjnego.

Co istotne, definicja przyłącza wodociągowego nie odwołuje się do kwestii granicy nieruchomości. Skoro ustawodawca nie odwołał się do granicy nieruchomości w definicji przyłącza wodociągowego, to znaczy, że nie miał zamiaru łączenia kwestii przyłącza wodociągowego z granicą nieruchomości zgodnie z ...