Podczas obrad Zarządu Związku Miast Polskich 17 czerwca br. w Wołominie najwięcej emocji wzbudziła uchwalona już przez Sejm nowelizacja ustawy o działalności leczniczej.

Związek zaapelował do prezydenta RP o jej niepodpisywanie. Ustawa o działalności leczniczej zakłada bowiem m.in. coroczne pokrywanie przez samorząd ? jako organ założycielski ? strat finansowych placówek zdrowotnych, w tym szpitali.

? To jest jedno z najpoważniejszych zagrożeń dla samorządu terytorialnego w ostatnich miesiącach. Podejrzewam, że to jest zastępowanie koniecznych reform służby zdrowia doraźnymi operacjami, niezwykle obciążającymi samorząd. Co więcej, spychającymi problem na JST i przekierowującymi gniew grup zawodowych pielęgniarek i lekarzy na burmistrzów, prezydentów, starostów i marszałków. Decyzja o pokrywaniu straty finansowej przez samorząd jest kompletnie nieuzasadniona. To będzie ogromny wydatek, ot, tak wrzucony samorządom, wbrew deklaracjom pani Premier, uczynionym w styczniu na inauguracji KWRiST tej kadencji, że rząd nie będzie przekazywał zadań bez pieniędzy ? powiedział Zygmunt Frankiewicz, prezes ZMP.

Kolejnym kontrowersyjnym pomysłem jest wprowadzenie tą ustawą możliwości kupowania przez JST usług medycznych dla swoich mieszkańców. Członkowie Zarządu Związku Miast Polskich uważają, że to niezwykle groźny zapis. Jest on niekonstytucyjny, jako że podzieli mieszkańców według zamożności gminy. Dodatkowo przekieruje niezadowolenie s...