Od 1 stycznia 2017 r. zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące wymogów formalnych, jakie stawia się autorom raportów i prognoz ocen oddziaływania na środowisko. Co się zmieni?

Wykonanie raportu czy prognozy oceny oddziaływania na środowisko w pewnym czasie w Polsce rezerwowano tylko dla uprawnionych do tego ekspertów. Zgodnie z Ustawą z 31 stycznia 1980 r. o ochronie i kształtowaniu środowiska (DzU nr 3, poz. 6), autorem takich opracowań mógł być tylko uprawniony biegły. Rozporządzenie Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z 16 września 1998 r. w sprawie biegłych z listy Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa (DzU nr 122, poz. 806) określiło szczegółowe zasady nadawania uprawnień biegłym.

Rys historyczny

Podstawowym trybem nadawania uprawnień było zdanie egzaminu przez kandydata, który spełniał wymogi formalne (ukończone studia wyższe, pięcioletnia praktyka zawodowa w zakresie, w którym kandydat ubiegał się o nadanie uprawnień biegłego, oraz autorstwo lub współautorstwo co najmniej pięciu opracowań z zakresu ochrony środowiska). Rozporządzenie przewidywało również tryb szczególny nadawania uprawnień, bez konieczności zdawania egzaminu. O tym czy można zrezygnować z egzaminu decydowała właściwa komisja, na podstawie oceny przebiegu pracy zawodowej. Ocena ta była całkowicie uznaniowa, nieograniczona żadnymi wymogami. Nadawanie uprawnień ...