Adresowane do wytwórców i dalszych posiadaczy odpadów ogólne obowiązki o charakterze administracyjnym, polegające na konieczności uzyskania zgód na podejmowanie działań związanych z odpadami, uzyskania wpisu do rejestru, prowadzenia ewidencji odpadów i przekazywania wskazanych informacji do bazy danych o odpadach, mają też zastosowanie w odniesieniu do podmiotów wytwarzających i gospodarujących odpadami o charakterze osadów ściekowych.

Obowiązek uzyskania od organu administracji zgody na prowadzenie działań związanych z odpadami może polegać na uzyskaniu zgody na wytwarzanie odpadów, zgody na ich zbieranie bądź też zgody na przetwarzanie.

Kiedy i jaka zgoda?

Zgoda na wytwarzanie odpadów od wejścia w życie ustawy o odpadach z 2012 r. (Ustawa z 14 grudnia 2012 r. o odpadach ? DzU z 2013 r. poz. 21, z późn. zm.) ma postać pozwolenia emisyjnego, wydawanego w oparciu o przepisy ustawy P.o.ś. (Ustawa z 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska ? DzU z 2016 r. poz. 672, z późn. zm.), dotyczącego odpadów wytwarzanych w związku z funkcjonowaniem instalacji (zgodnie z definicją ?instalacji? z art. 3 pkt 6 ustawy P.o.ś.). Zgoda taka jest wymagana w sytuacji wytwarzania osadów ściekowych powstających w oczyszczalniach ścieków, mających charakter instalacji. Zgodnie z przepisami P.o.ś., może to być pozwolenie sektorowe (na wytwarzanie odpadów), wymagane przy spełnieniu kryteriów wskazanych w art. 180a ustawy, bądź te...