Wciąż trwają poszukiwania rozwiązań odprowadzania ścieków, które pozwolą zmniejszyć koszty inwestycyjne i eksploatacyjne przyszłej sieci kanalizacyjnej. Jednym z takich przykładów może być system kanalizacji grawitacyjnej odciążonej.

Na terenach zamieszkałych przez ludzi w wyniku ich bytowania powstają ścieki, które należy w odpowiedni sposób oczyścić przed odprowadzeniem do odbiornika. Tereny o zwartej zabudowie charakteryzują się niższymi kosztami jednostkowymi wybudowania kanalizacji zbiorczej. Natomiast na terenach o zabudowie rozproszonej koszt jednostkowy wybudowania sieci kanalizacyjnej jest znacznie wyższy. Wynika to z tego, że na jeden kilometr sieci kanalizacyjnej przypada znacznie mniej odbiorców. Również w zależności od liczby mieszkańców przypadającej na kilometr sieci można starać się o dofinansowanie kosztów z Unii Europejskiej. Przykładowo na terenach o gęstości zabudowy przekraczającej lub równej 120 mieszkańców na kilometr sieci można starać się o dofinansowanie inwestycji z funduszy unijnych. Bardzo dużą część Polski stanowią tereny o rozproszonej zabudowie, gdzie liczba mieszkańców przypadająca na kilometr sieci jest znacznie poniżej 120.

Systemy kanalizacji grawitacyjnej

Systemy kanalizacji grawitacyjnej należą do konwencjonalnych rozwiązań odprowadzania ścieków. Do niekonwencjonalnych rozwiązań należy zaliczyć system ciśnieniowej i podciśnieniowej kanalizacji. Na rys. 1 przedstawiono o...