Od redaktora

Hałasem jest każdy nieprzyjemny, niepożądany i dokuczliwy dźwięk. Coraz większa jest jego powszechność w naszym życiu.Wywołuje zmęczenie, utrudnia sen i wypoczynek obniżając jakość życia. Staje się niebezpieczny dla przyszłych pokoleń, skazujących siebie i potomków na nieodwracalne zmiany ich zdrowia psychicznego.

Przekraczanie norm natężenia głównie z hałasu komunikacyjnego to nasza powszechność, obecne czasy niosą nam dodatkową spędzającą sen z powiek ilość decybeli płynącą z dyskotek i pubów. Dla jednych to miejsce przyjemnego pobytu, dla drugich uciążliwość.
Problem ochrony środowiska człowieka przed hałasem jest trudnym problemem, o słabym uregulowaniu prawnym.
Krótkie opracowania znanych w naszym kraju specjalistów zawarte w dodatku pozwolą Państwu na poznanie skali problemu oraz możliwości obrony przed wszechobecnym hałasem. Prof. dr hab. Rufin Makarewicz - dyrektor Instytutu Akustyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza - w swym artykule przedstawia zarys historyczny hałasu i podaje podstawowe definicje. W kolejnym artykule dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Poznania mgr inż. Leszek Kurek oraz inspektor w tym Wydziale - mgr Irena Nowakowska - przedstawiają klimat akustyczny Poznania. Z kolei mgr Jolanta Ratajczak z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Poznaniu przedstawia metodykę pomiaru hałasu zewnętrznego i zakres kompetencji ww. instytucji w zakresie działań prawno-regulujących....