Hałas komunikacyjny a zarządca dróg
W związku z rozwojem sieci dróg istnieje problem uciążliwości hałasu komunikacyjnego nie tylko w ich otoczeniu, ale też w obrębie linii tramwajowych, który najbardziej odczuwają mieszkańcy dużych miast. Dlatego zapewnienie komfortu akustycznego jest jednym z podstawowych działań, do jakich zobowiązany jest zarządca drogi.
Głównym aktem prawnym, obligującym zarządcę drogi do zapewnienia jak najlepszego stanu klimatu akustycznego w środowisku, jest Ustawa z 27 kwietnia 2001 r. ? Prawo ochrony środowiska (t.j. DzU z 2008 r. nr 25, poz. 150, z późn. zm. ? P.o.ś.). Podstawowe regulacje w tym zakresie zawierają jej art. 173-179, dotyczące przeciwdziałania zanieczyszczeniom środowiska powstającym w związku z eksploatacją dróg, linii kolejowych, linii tramwajowych, lotnisk oraz portów, zaś szczegółową ochronę stosuje się ? w zależności od potrzeb ? poprzez wykorzystywanie rozwiązań technicznych (głównie zabezpieczeń akustycznych) ograniczających rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń.
Zgodnie z art. 174 ust. 1 ustawy P.o.ś., ?Eksploatacja dróg, linii kolejowych, linii tramwajowych, lotnisk oraz portów nie może powodować przekroczenia standardów jakości środowiska?. Natomiast w myśl art. 20 Ustawy z 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (t.j. DzU z 2013 r. poz. 260) do obowiązków zarządcy drogi należy m.in. pełnienie funkcji inwestorskiej oraz przeciwdziałanie niekorzystnym przeobrażeniom środowiska, mogącym powstać lub powstającym w następst...