Wspólnotowy system handlu uprawnieniami do emisji (z ang. European Union Emission Trading Scheme – EU ETS) to największa na świecie inicjatywa wykorzystująca mechanizmy rynkowe do ochrony klimatu. System wprowadzono z trzyletnim okresem „próbnym”, który obejmował lata 2005-2007.
W styczniu 2008 r. ruszy „właściwy” pięcioletni okres rozliczeniowy, który nakłada się na okres realizacji postanowień Protokołu z Kioto. Komisja Europejska zapewnia o ciągłości wykorzystania EU ETS po 2012 r.
Konferencja „Handel emisjami po pierwszym okresie rozliczeniowym” odbyła się w dniach 11-12 października 2007 r. pod patronatem honorowym Ministerstwa Środowiska. Konferencję otworzył Andrzej Błachowicz z Krajowego Administratora Systemu Handlu Uprawnieniami do Emisji, który zaprezentował doświadczenia z pierwszego okresu (opóźnienia w uruchomieniu systemu, ilość transakcji) oraz doświadczenia ze współpracy KASHUE z przedsiębiorstwami objętymi systemem). Ponadto powiedział o propozycji Polski dotyczącej zmian w systemie (propozycja wyłączenia małych instalacji) i przedstawił projekt KPRUII (propozycja przydziału zgodnie z opublikowaną na stronie internetowej KASHUE metodologią).
Natomiast Agnieszka Janowska (Ecofys) wskazała na najbardziej prawdopodobne zmiany w EU ETS w drugim okresie rozlicz...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?