Europejskie doświadczenia w obszarze ochrony środowiska, które stanowią fundamentalne zadania dla Wspólnoty Europejskiej, są bardzo zróżnicowane.

Holandia jest jednym z mniejszych krajów w Europie, jednakże bardzo licznie zaludnionym. Dla porównania: Polska jest osiem razy większa od Holandii i liczy ok. 38 mln mieszkańców, natomiast terytorium Holandii zamieszkuje aż 16 mln osób. W efekcie gęstość zaludnienia powoduje, że brakuje miejsca na składowanie odpadów, a obywatele posiadają wysoką świadomość ekologiczną. Dzięki temu w ciągu ostatnich lat Holandia stała się jednym z europejskich liderów w zakresie właściwej gospodarki odpadami.

Kanały pełne odpadów

Jedną z pierwszych holenderskich regulacji prawnych dotyczących zagadnień związanych z gospodarką odpadami była ustawa o naruszaniu porządku publicznego, wydana w 1875 r. Jednakże problem poprawnego unieszkodliwiania odpadów nie został rozwiązany aż do lat 70 XX w., a holenderskie kanały, będące nieodzownym elementem krajobrazu, cały czas były pełne odpadów.
Za początek działań na rzecz właściwej gospodarki odpadami można uznać wprowadzenie w życie ustawy o odpadach z 1977 r., która dotyczyła kilku sektorów ochrony środowiska, takich jak: ochrona wody, powietrza, właściwa gospodarka odpadami oraz ochrona przed hałasem. Również w latach 70 XX w...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?