Zielone partnerstwo miast dąży do zmniejszenia zróżnicowania kompetencji energetycznych pomiędzy poszczególnymi miastami w krajach europejskich. Korzyści płynące z rozwijania takiej współpracy dostrzegły dwie polskie gminy: Kościerzyna i Piaseczno ? sygnatariusze Porozumienia Burmistrzów, którzy opracowali już swoje lokalne Plany działań na rzecz zrównoważonej energii (SEAP-y). Ich przedstawiciele podczas podróży studyjnej w lipcu 2013 r. zdobywali wiedzę i korzystali z doświadczenia Hiszpanów, którzy w dziedzinie kształtowania lokalnej polityki energetycznej wiele już osiągnęli, a cennymi informacjami i osiągnięciami chętnie się dzielą.

Wizyta na południu Hiszpanii ? w gminach El Padul i Guadix w Andaluzji (prowincja Granada) ? odbyła się w ramach projektu Green Twinning, którego celem jest wsparcie samorządów w opracowaniu lokalnych SEAP-ów oraz w rozpoczęciu realizacji przewidzianych w nich działań na rzecz redukcji zużycia energii i emisji CO2. Projekt jest finansowany z programu Inteligentna Energia Europa. Jego koordynator w Polsce to PNEC, a hiszpańskim partnerem została Agencja Poszanowania Energii Regionu La Ribera. W projekcie uczestniczy siedem gmin z Polski: Jarocin, Kościerzyna, Lubin, Lublin, Pałecznica, Piaseczno oraz Śrem.

Przedstawiciele Kościerzyny i Piaseczna zapoznali się z budową, funkcjonowaniem oraz efektywnością oczyszczalni ścieków bazującej na technologii tlenowego ich oczyszczania. Odwiedzili też zrekultywowane składowisko odpadów produkujące gaz i energię elektryczną. Obserwowali proces wytwarzania oliwy z oliwek, w którym produkowane z odpadów pelety również są wykorzystywane do celów energetycznych. Fabryka ?Grupo Sierra Sur?, oferująca wina i oliwę z oliwek, jest jednocześnie jednym z największych w Hiszpanii producentów biomasy. Samorządowcy mieli okazję zobaczyć także budynki ekologiczne i samowystarczalne energetycznie oraz dwie farmy wiatrowe (o mocy 20 i 16 MW), wybudowane przez prywatnych inwestorów na terenie należącym do gminy. Dzięki nim w liczącej zaledwie 8,5 tys. mieszkańców gm. El Padul ponad 20% wykorzystywanej energii uzyskuje się z wiatru. Ponadto El Padul zasila corocznie swój budżet kwotą 120 tys. euro za dzierżawę terenów pod farmę wiatrową.

Na zakończenie wizyty uczestnicy obejrzeli architekturę bioklimatyczną w miejscowości Guadix, w której wiele domów budowanych jest w wydrążonych w skałach jaskiniach, co pozwala zachować stabilne warunki termiczne i zaoszczędzić energię.

Podczas tej wizyty podpisano umowy o współpracy między gm. El Padul a Kościerzyną oraz Guadix a Piasecznem. Polskie gminy miały okazję pochwalić się swoimi dokonaniami oraz działaniami na rzecz ochrony środowiska, a bardziej zaawansowani we wdrażaniu SEAP-u Hiszpanie już zadeklarowali współpracę i dzielenie się wiedzą.

 

Iwona Korohoda, PNEC