W 2013 r. doszło do istotnych zmian w dotychczasowej działalności platformy branżowej, jaką jest Koalicja na rzecz Biopaliw. Funkcjonująca od 2008 r. Koalicja, współtworzona przez ówczesne Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku, Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju i Krajową Izbę Biopaliw, wielokrotnie była inicjatorem ważnych działań, mających na celu obronę krajowego łańcucha wytwórczego biokomponentów i wzrost wykorzystania produkowanych w Polsce odnawialnych paliw transportowych. W wyniku wspólnie podjętych decyzji od lipca 2013 r. Krajowa Izba Biopaliw stoi na stałe na czele Koalicji (wcześniej przewodnictwo po roku obejmowała inna organizacja współtworząca) jako jej lider merytoryczny. Z kolei w listopadzie do grona koalicjantów formalnie przyłączyły się dwie kolejne organizacje, tj. Krajowa Rada Gorzelnictwa i Produkcji Biopaliw oraz Związek Gorzelni Polskich.

Podpisane nowe pięciostronne porozumienie zakłada jasno określone cele kooperacji, m.in. wypracowywanie wspólnych stanowisk z zakresu szeroko pojętej problematyki biopaliw i inicjowanie działań, zmierzających do ustanowienia korzystnego dla sektora (ale również dla rolnictwa i całej gospodarki) porządku prawnego. Można by rzec, że sygnowanie porozumienia było jedynie formalnością. Praktyczne założenia przedsięwzięcia przedstawiono m.in. w kilkunastu wystąpieniach w 2013 r. Zaprezentowano wówczas fundamentalne zagadnienia, takie jak propozycja legislacyjna Komisji Europejskiej w zakresie zmian w unijnych dyrektywach biopaliwowych, poziom Narodowego Celu Wskaźnikowego, zasady rejestracji wybranych flot na biopaliwa ciekłe, a także szczegółowe przepisy odnoszące się do zasad całkowitego skażania alkoholu etylowego. Kilka spraw udało się doprowadzić do szczęśliwego końca, co w dobie jakże negatywnego wizerunku biopaliw należy uznać za sukces. Integracja branży na każdym etapie wytwórczym stanowi spore osiągnięcie, bo taki jednogłos jest szczególnie istotny, a promowana przez nas idea ?od pola do baku? przybrała realną postać.

Dlatego tym bardziej jest mi niezmiernie miło poinformować, że nasza współpraca i aktywna działalność w ramach Koalicji na rzecz Biopaliw została dostrzeżona w mediach, czego wynikiem jest nominacja w branżowym plebiscycie zorganizowanym przez Information Market pt. ?Akcenty 2013? w kategorii Rynek Biopaliw. Głosowanie na nominowane instytucje, które odbywa się poprzez stronę internetową plebiscytu www.e-petrol.pl/akcenty-2013, potrwa do 31 marca br., w związku z czym zachęcam wszystkich do oddawania głosów na Koalicję na rzecz Biopaliw! Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w kwietniu, a uroczyste wręczenie nagród nastąpi podczas IV edycji Spotkania Branży Petrochemicznej ?Polski Rynek Paliw 2014? w czerwcu.

Wierzę, że w 2014 r. uda się efektywnie kontynuować i rozwijać naszą współpracę w ramach Koalicji, bo na ilość wyzwań, chociażby tych związanych z nowelizacją ustawy biopaliwowej i wdrażaniem obowiązku certyfikacji biopaliw pod kątem zrównoważenia, raczej nie będziemy narzekać. KE, jakby to potwierdzając, jeszcze w styczniu br. opublikowała projekt założeń do polityki energetyczno-środowiskowej do 2030 r., w których próżno szukać propozycji ustanowienia wiążących dla krajów członkowskich UE celów dotyczących energii odnawialnej w transporcie. Jest to kwestia, w której Koalicja bezwzględnie musi zabrać głos.

Adam Stępień, Krajowa Izba Biopaliw