Huby w diagnostyce drzew cz. 1
Rozwój grzybów w drzewie istotnie wpływa na jego mechaniczną wytrzymałość. Dlatego ważne jest racjonalne postępowanie z drzewami opanowanymi przez trudne do zwalczania huby.
Grzyby to organizmy żywe, potrzebujące do życia i rozwoju m.in. tlenu, ciepła, wody i drewna. Zdobywają one potrzebną im energię, rozkładając ściany komórkowe drewna przy pomocy wytwarzanych enzymów: lignaz i karbohydraz. Znanym grzybem, który stanowi bardzo duże zagrożenie dla drzew, jest popularna huba.
Stanowi ona przedmiot wielu badań nauki zwanej fitopatologią. Drugą dziedziną dotyczącą biokorozją drewna jest technologia drewna. Obie dziedziny przypisują różne znaczenie poszczególnym gatunkom grzybów. Odzwierciedla to podział zgnilizn na leśne, składowe i domowe.
Dla arborystyki najważniejszą konsekwencją rozwoju grzybów w drzewie jest jego rozkład, zwany zgnilizną drewna lub murszem, oraz spadek mechanicznej wytrzymałości drewna. Biokorozja powoduje istotne obniżenie wytrzymałości pnia i konarów na złamanie, na rozłamanie oraz na stabilność drzew w gruncie.
Do podstawowych problemów arborystów związanych z hubami należą zidentyfikowanie huby na podstawie m.in. owocników czy murszu, rozpoznanie stanu statycznego drzewa oraz rokowania (lokalizacja i zasięg ...