Od kilku lat po przeprowadzonej restrukturyzacji polskiego hutnictwa i prywatyzacji sektora, a także po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej widać zmiany w branży hutniczo-złomowej. Polityka cenowa hut podąża za trendami światowymi, co sprawia, że firmy złomowe zaczęły chętniej sprzedawać surowiec do polskich odbiorców.

Rynek złomu w Polsce jest ściśle powiązany z tendencjami i kierunkami rozwoju hutnictwa nie tylko w kraju, ale również za granicą.
Obecnie w Polsce istnieje kilkaset firm zajmujących się przetwórstwem złomu, natomiast trzon stanowią główni dostawcy surowca do hut – kilkadziesiąt dużych firm – liderzy w branży. W ostatnim okresie na rynku można dostrzec tendencję do konsolidacji przedsiębiorstw – większe firmy wykupują mniejsze, które nie są w stanie wytrzymać nacisku silnej konkurencji.

Skład surowca
Zmiany zachodzące w gospodarce wpływają również na strukturę pozyskiwanego przez odbiorców surowca. Dostrzega się znaczny wzrost procentowego udziału złomu lekkiego, pochodzącego ze sprzętu AGD i poamortyzacyjnego z pojazdów wycofanych z eksploatacji. Jednocześnie zmieniają się wymogi jakościowe hut, które wymuszają na firmach złomowych konieczność inwestowania w urządzenia typu strzępiarki i cerwiratory, mające na celu odpowiednie przygotowanie ww. rodzaju złomu do przerobu, struktura skupowanego złomu również ulega zmianie. W ubiegłym roku znacznie ożywił się rynek firm posiadających strzępiarki....