Chromowane balustrady, ocynkowane wiadra, posrebrzane i pozłacane łańcuszki i kolczyki i wiele innych przedmiotów, które są na co dzień używane zawdzięczają swój blask i trwałość technikom galwanizacyjnym. Odpadami ubocznymi podczas procesu galwanizowania są ścieki i odpady.

Odpady z galwanizerni powstają w procesie oczyszczania ścieków technologicznych pochodzących z przygotowania powierzchni obrabianych detali (odtłuszczanie, trawienie) oraz nakładania powłok galwanicznych i w wyniku wymiany wody w płuczkach. Poniżej opisano, w jaki sposób zagospodarowuje się odpady pogalwaniczne pochodzące z procesów cynkowania i chromianowania.

Schemat i tabele (pdf)

Proces technologiczny
Proces technologiczny obróbki galwanicznej w postaci cynkowania powierzchni obrabianych detali przebiega w kilku etapach. Na początku prowadzi się odtłuszczanie elektrochemiczne. Polega to na usunięciu z powierzchni obrabianych detali tłuszczów i innych zanieczyszczeń w postaci kurzu czy pasty. Czynności te prowadzi się w temperaturze 70-80oC, przy gęstości prądu 5-10 A/dm2. Czas operacji wynosi od trzech do pięciu minut. W skład kąpieli odtłuszczającej wchodzą: NaOH o stężeniu 30-50 g/dm3, Na2CO3 o stężeniu 30-50 g/dm3, Na3PO4*12H2O o stężeniu 20-30 g/dm

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?