Jednym z ważniejszych elementów programu inwestycji w fazie opracowania przez architekta jej koncepcji powinno być dążenie do osiągnięcia jak najniższego wskaźnika energochłonności. Wskaźnik 50 W/m² jest już standardem w krajach Unii Europejskiej. Naszego architekta (statystycznego) interesuje niemal wyłącznie oporność cieplna przegród budowlanych i stolarki okiennej, tzn. współczynnik „k” przenikania ciepła.

Nowa inwestycja a modernizacja budynku – kilka uwag dla projektantów

System grzewczy o wysokiej efektywności wykorzystania OZE znacznie łatwiej i bezpieczniej jest projektować dla nowej inwestycji, niż modernizacji budynku.
Architekci bardzo niechętnie analizują na etapie projektu wstępnego wskaźnik energochłonności budynku. I mimo znacznego postępu techniczno-technologicznego w budownictwie w ostatnich 10 latach, znaczną większość stanowią budynki, których wskaźnik energochłonności mieści się w granicach 200-300 W/m². Są to głównie budynki z lat 60. i 70. Skutki ich eksploatacji użytkownicy odczuwają dotkliwie, płacąc coraz wyższe rachunki za ogrzewanie i ciepłą wodę użytkową. Często brak wiedzy powoduje, że nie wykorzystujemy szans obniżenia ich. Jeśli decydujemy się na nową inwestycję, nie szukajmy pozornych oszczędności.

O czym warto pamiętać

  • Dec...