Według „The World Hydropower Atlas 2000”, publikowanego przez „International Journal of Hydropower and Dams”, światowy, technicznie dostępny na świecie potencjał energii wodnej, pozostający do wykorzystania, wynosi 14,37 tys. TWh/rok, co jest równoważne 100% światowego zapotrzebowania na energię elektryczną.

Zapora Hoovera – jedna z najwyższych zapór wodnych na świecie (232 m)

Ekonomicznie opłacalny potencjał szacowany jest na ok. 8080 TWh/rok, zaś wykorzystywany w 1999 r. wyniósł 2650 TWh/rok, zaspokajając ok. 18,5% światowego zapotrzebowania na elektryczność. Z analizy danych ekonomicznych wynika, że Ameryka Północna i Europa optymalnie zużytkowały już własne zasoby, niemniej stosunkowo wysoki potencjał pozostaje wciąż niewykorzystany, szczególnie w Azji, Afryce i Ameryce Pd. Obecnie energetyka wodna, zarówno duża, jak i mała, wnosi największy udział w produkcję energii odnawialnej.
Początki wykorzystania energii wodnej związane są z budową prostych konstrukcji młynów napędzanych drewnianymi kołami wodnymi1. Koła te – prototypy późniejszych turbin wodnych – używane były w Europie oraz Azji przez ponad 2000 lat. Konstrukcje te, jako najbardziej rozpowszechnione „instalacje przemysłowe” tamtych czasów, były stopniowo coraz bardziej udoskonalane, osiąg...