Hydrożel na ratunek
Odpowiednio zastosowany hydrożel w zieleni miejskiej wspiera rozwój roślin, zapewnia optymalną ilość wody i niezbędnych do życia składników odżywczych oraz ogranicza częstotliwość podlewania. Hydrożel to nie magiczna substancja, lecz chemiczny związek, który w całkowicie bezpieczny sposób pomaga roślinom.
Ten superabsorbent powstaje w specjalistycznych laboratoriach chemicznych. Jest usieciowanym polimerem, a jego cechy przywodzą na myśl gąbkę: może pochłonąć ilość wody o masie nawet 400-krotnie przekraczającej masę samego hydrożelu.
Z punktu widzenia ogrodnika miejskiego czy właściciela przydomowego sadu magazynowanie i oddawanie wody systemom korzeniowym jest podstawową i zarazem najważniejszą właściwością hydrożeli. Jednak na tym ich zdolności się nie kończą. Hydrożele, dzięki swojej kurczliwości, zmniejszają zagęszczenie gleby, jednocześnie zwiększając jej napowietrzenie, są ekologiczne, neutralne dla środowiska, bezpieczne dla ludzi, zwierząt i roślin, a po okresie od trzech do pięciu lat ulegają całkowitej biodegradacji.
Efekty działania hydrożelu można więc nie tylko zobaczyć na miejskich rabatach i w parkach, ale i poczuć w portfelu. Dzięki absorbentom rośliny podlewa się trzykrotnie rzadziej, co wiąże się ze znacznym zmniejszeniem kosztów.
Kilka opcji
Ze względu na właściwości przydatne w przypadku miejskich nasadzeń hydrożele dzieli się na dwa rodzaje: na te, które wodę o...