Światowe zasoby nieodnawialnych nośników energii nieustannie maleją, a jednocześnie zanieczyszczenie środowiska przyrodniczego zwiększa się wykładniczo. W raporcie „Climate Change 2001” ONZ pokazuje i dokumentuje konieczność oraz pilną potrzebę ograniczenia emisji zanieczyszczeń do atmosfery o 70% w okresie do 2020 r., gdyż w przeciwnym przypadku ludzkość zostanie dotknięta zmianami ekologicznymi o niewyobrażalnych rozmiarach: powodzie, klęski żywiołowe, zmiany klimatyczne itp.
Tymczasem Polska od wielu lat systematycznie pogłębia niedobór samowystarczalności energetycznej: 113% w 1975 r., 85% w 2000 r., a zaplanowano 60% w roku 2020, co narastająco godzi w bezpieczeństwo energetyczne kraju. Zważywszy, że nasze pokaźne zasoby węgla i gazu ziemnego wynoszą ok. 800-1200 mld m³, a w dodatku mamy wręcz ogromne zasoby energii geotermicznej na obszarze 80% powierzchni kraju, to dla każdego z tej branży jest oczywiste, że dla Polski optymalny jest model zrównoważonej gospodarki paliwowo-energetycznej o strukturze węgiel – gaz ziemny - geotermia.

Zasoby geotermalne w Polsce
Aby czytelnik mógł sobie wyobrazić ogrom krajowych zasobów energii geotermalnej wystarczy informacja, że są one ponad 60-krotnie większe od niewykorzystanej dziś biomasy!
Godne ubolewania jest stawianie w strategii rozwoju naszej energetyki na rosnący import kosztownego gazu ziemnego z Rosji, Niemiec, Danii i Norwegii – znacznie przekraczający dobr...