W Bukowinie Tatrzańskiej obradował II Ogólnopolski Kongres Geotermalny pod ogólnym hasłem „Energia geotermalna – dla zrównoważonego rozwoju i ochrony klimatu”. Impreza odbyła się 23-25 września br. Wzięło w niej udział ponad 180 osób. Organizatorami byli Polskie Stowarzyszenie Geotermiczne (PSG), AGH WGGiOŚ – Katedra Surowców Energetycznych, Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN, Państwowy Instytut Geologiczny – Oddział Karpacki.
Uczestnicy Kongresu zapoznali się m.in. z przykładami działających w Polsce instalacji wykorzystujących wody i energię geotermalną, zarówno do celów ciepłowniczych (Podhale – Zakopane, Pyrzyce, Mszczonów, Uniejów), jak i dla potrzeb leczniczo-uzdrowiskowych oraz rekreacji (m.in. Ciechocinek, Grudziądz, Uniejów, termy na Podhalu).
Podczas sesji plenarnej omówiono znaczenie energii ze źródeł odnawialnych dla zrównoważonego rozwoju kraju oraz przedstawiono uwarunkowania prawno-ekonomiczne rozwoju krajowej geotermii, a także propozycje zmian przepisów prawnych, wprowadzenia nowych narzędzi ekonomicznych. Przedstawiono też projekt wytycznych dot. regulacji dla geotermii, które powinny zostać uwzględnione w krajowych planach działań dla rozwoju OZE. Propozycje te opracowano w ramach projektu UE „Przepisy prawne dla geotermii i ciepło” z udziałem partnerów z siedmiu krajów, w tym z Polski.
Zakres tematyczny Kongresu obejmował również geotermię w Polsce w perspektywie uwarunkowań prawnych i ekonomicznych, zagospodarowanie wód i energii geotermalnej w Polsce – stan, projekty, perspektywy, kierunki badań i zastosowania energii geotermalnej. Ponadto układy binarne, systemy wykorzystania wód i energii geotermalnej na Podhalu, wyjazdową sesję techniczną na Podhale do obiektów wykorzystujących wody geotermalne, wybrane projekty badawcze i badawczo-rozwojowe wykonane oraz w trakcie realizacji, pompy ciepła, otworowe wymienniki ciepła w geotermii.
Podczas Kongresu odbyło się III Walne Zebranie Członków Polskiego Stowarzyszenia Geotermicznego. Tytuł honorowego członka PSG otrzymał prof. dr hab. inż. Władysław Nowak (Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie).
Kongres był ważnym forum dla naukowców, praktyków, inwestorów, przedstawicieli samorządów oraz innych osób w różnoraki sposób zaangażowanych w geoenergetykę oraz w geotermię, a także zainteresowanych ich rozwojem. Umożliwił dokonanie przeglądu dotychczasowych doświadczeń i osiągnięć w rozwoju ciepłownictwa geotermalnego, zapoznanie się z przykładami i projektami wykorzystania wód i energii geotermalnej w lecznictwie uzdrowiskowym oraz rekreacji, z niektórymi realizowanymi projektami, planami na przyszłość i perspektywicznymi kierunkami rozwoju, adekwatnymi do warunków złożowych oraz zainteresowania ze strony rynku, inwestorów i odbiorców.
Kongres był okazją do zapoznania się z istniejącymi oraz nowymi instalacjami i obiektami geotermalnymi na Podhalu: PEC Geotermia Podhalańska, Laboratorium Geotermalne OZE IGSMiE PAN oraz termami w Bukowinie Tatrzańskiej, w Zakopanem i Bańskiej Niżnej.

(pk)