Wykorzystanie niekonwencjonalnych źródeł energii na oczyszczalniach ścieków staje się coraz bardziej popularne. Szczególnego znaczenia nabiera zwłaszcza w instalacjach energochłonnych.

Doskonałym, zasługującym na szczególną uwagę przykładem pierwszej funkcjonującej w Polsce instalacji, która w efektywny sposób wykorzystuje energię z niekonwencjonalnych źródeł do suszenia osadów ściekowych, jest oczyszczalnia ścieków w Iławie (Dziarny).
 
Oczyszczalnia w Iławie
Zaprojektowana instalacja do odparowania wody z osadów wykorzystuje energię słoneczną, cieplną ze spalania biogazu, ciepło odpadowe z chłodzenia kogeneratora oraz energię ciepła ze ścieków oczyszczonych, a także z ziemi. Słoneczna suszarnia osadów wraz z hybrydowym układem wspomagania suszenia zaprojektowana została do wysuszenia ok. 3000 Mg/rok komunalnych osadów ściekowych z początkowej zawartości ok. 20% suchej masy do końcowej w granicach 70%.
Jest to suszarnia niskotemperaturowa, a obiekt przypomina swoim wyglądem szklarnię ogrodniczą z dwuspadzistym dachem o wymiarach w rzucie 12 x 128 m i wysokości w kalenicy do 6 m. Stalowa konstrukcja hali jest ocynkowana, a jej poliwęglanowe pokrycie umożliwia przenikanie do wnętrza promieniowania słonecznego i wytworzenie efektu cieplarnianego.
Z dotychczas przeprowadzonych badań wynika, że w...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?