W Krakowie jest nie tylko metafizycznie i kulturalnie. Mieszkańcy tego miasta myślą też o bardziej przyziemnych sprawach – odpadach. Po raz trzeci już Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska krakowskiego Urzędu Miejskiego zorganizował Krakowski Festiwal Recyklingu.
Festiwal na trwałe wpisał się w harmonogram imprez i wydarzeń grodu Kraka oraz stał się przykładem do organizowania takich festiwali w innych miastach. Idea Krakowskiego Festiwalu Recyklingu jest niezmienna – jest nią promowanie recyklingu jako szansy na rozsądne i ekologiczne gospodarowanie ograniczonymi zasobami naturalnymi Ziemi.
Na każdym Festiwalu z surowców budowane są atrakcyjne instalacje. Ich celem jest przedstawienie w metaforyczny, niezwykły sposób nieskończonych możliwości korzystania z surowców wtórnych. Podczas pierwszej edycji wybudowana została makieta Barbakanu z 40 tys. puszek aluminiowych, a rok później powstała makieta Sukiennic z 60 tys. szklanych butelek.
W tym roku odbyła się trzecia edycja Festiwalu – wykonano na nim makietę Smoka Wawelskiego z 650 tys. kapsli pełniących funkcję łusek i 15 tys. szklanych butelek wypełniających nogi legendarnego stwora. Smok mierzył 25 m długości i 10 m wysokości, a rozpiętość jego skrzydeł wynosiła 20 m.
Tradycyjnym elementem Festiwalu jest Miasteczko Recyklingu, w którym zbierane są surowce wtórne. J...