Ile za „foliówki”?
Przygotowywane są zmiany w pobieraniu opłaty recyklingowej od stosujących plastikowe torby na zakupy. Celem nie jest danina, ale zachęta do poprawy jakości środowiska przyrodniczego.
Na stronach Rządowego Centrum Legislacji Ministerstwo Środowiska zaprezentowało propozycję zmian w zakresie Ustawy z 13 czerwca 2012 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (DzU z 2013 r. poz. 888, ze zm.). Kluczową zmianę zaprojektowano wobec przedsiębiorców zajmujących się handlem hurtowym lub detalicznym, którzy przy dokonywanej sprzedaży stosują plastikowe torby na zakupy. Obowiązkiem takich sprzedających, zarówno w hurcie, jak i w detalu, ma być pobieranie od kupujących opłaty recyklingowej i wnoszenie jej odpowiednio na rachunek bankowy prowadzony przez właściwego marszałka województwa.
Opłata recyklingowa za torbę
Zgodnie z uzasadnieniem projektowanej ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, wprowadzone rozwiązania mają na celu dostosowanie polskiego prawa do przepisów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/720 z 29 kwietnia 2015 r. zmieniającej dyrektywę 94/62/WE w odniesieniu do zmniejszenia zużycia lekkich, plastikowych toreb na zakupy (Dz. Urz. UE L 115/11 z 6 maja 2015 r.). Jej treść nie pozostawia złudzeń, iż obecny poziom zużycia plastikowych toreb na zakupy powoduje duże zaśmiecanie i nieefektywne korzystanie z zasobów, a w sytuacji niepodjęcia sto...