Wszystkie spośród 18 gatunków płazów żyjących w Polsce podlegają ochronie prawnej. Ochrona ta realizowana jest na mocy przepisów zarówno międzynarodowych, jak i krajowych, a obejmuje akty prawne dotyczące ustalenia ochrony gatunkowej oraz ochrony siedlisk.


Ochrona płazów koncentruje się także na specjalistycznych przepisach odnoszących się do planowania i realizacji różnego rodzaju inwestycji. Poza objęciem płazów prawną ochroną konieczność ochrony sygnalizuje także ich obecność na czerwonych listach/księgach zwierząt, zarówno krajowych, jak i światowych, które określają stopień zagrożenia zwierząt, przypisując gatunkom odpowiednie kategorie (tabela).

Prawo międzynarodowe
Z punktu widzenia ochrony gatunkowej najważniejszym aktem prawa międzynarodowego poruszającym tę kwestię jest tzw. Konwencja berneńska (Konwencja o ochronie gatunków dzikiej flory i fauny europejskiej oraz ich siedlisk z 19 września 1979 r.). Polska ratyfikowała ją w 1995 r., czym zobowiązała się do realizowania działań mających na celu ochronę gatunków wymienionych w załącznikach II i III oraz siedlisk ich życia. Kolejnym kluczowym aktem prawnym jest Konwencja o różnorodności biologicznej, sporządzona 5 czerwca 1992 r. podczas tzw. Szczytu Ziemi w Rio de Janeiro (ratyfikowana przez Polskę w 1996 r.). Zakłada ona konieczność ochrony wszystkich elementów różnorodności biologicznej i, co bardzo istotne, nakłada obowiązek ich identyfikac...