Systemy Informacji Przestrzennej umożliwiają pozyskiwanie, przetwarzanie i udostępnianie danych o obiektach rozmieszczonych w przestrzeni, odwzorowywanych na mapach lub planach sytuacyjnych. W ostatnich latach notuje się ich znaczący rozwój. Stają się one standardowym narzędziem, stopniowo także w przedsiębiorstwach wodociągowo-kanalizacyjnych. Wiążą ze sobą informacje z wielu dziedzin, m.in. informatyki, kartografii, ekonomii i statystyki.

Podstawowym elementem strukturalnym oprogramowania wykorzystywanego w systemach GIS jest mapa cyfrowa. Na niej nanosi się elementy przestrzenne, najczęściej pogrupowane w sposób tematyczny i umiejscowione na wyodrębnionych warstwach. Z obiektami na mapie cyfrowej połączone są bazy danych zawierające różnorodne informacje na ich temat. Systemy tego typu są doskonałym narzędziem do wspomagania w podejmowaniu decyzji w ramach zarządzania siecią wodociągową i kanalizacyjną. Na polskim rynku działa kilka firm zajmujących się tworzeniem i wdrażaniem systemów GIS-owskich. Ich klientami, oprócz przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych, są także inne podmioty posiadające „majątek przestrzenny”, m.in. urzędy miejskie. Przedstawione w artykule przykłady to oferty wybranych firm, prezentowanych na tegorocznych Targach Bydgoskich.

Ewidencja przestrzenna infrastruktury
Techno-Progress od blisko 20 lat zajmuje się tworzeniem zintegrowanych systemów dla przedsiębiorstw wod-kan. W swojej ofercie posiada...