Modelowanie matematyczne w przypadku sieci kanalizacyjnych znajduje zastosowanie głównie w symulacji nieustalonego przepływu w kanałach. Podstawy matematyczne tego zjawiska w postaci układu równań różniczkowych cząstkowych opracował Barre de Saint-Venant w 1871 r.

Równania te, zwane równaniami de Saint-Venanta, opisują jednowymiarowy, nieustalony, wolnozmienny przepływ. Nie posiadają rozwiązania analitycznego, można je rozwiązywać tylko metodami numerycznymi.
Praktyczne wykorzystanie symulacji przepływów nieustalonych stało się możliwe dopiero w drugiej połowie XX w., kiedy pojawiły się wydajne elektroniczne maszyny liczące.
Na rynku dostępnych jest wiele programów pozwalających na modelowanie działania sieci kanalizacyjnych w warunkach nieustalonych.

Charakterystyka programu symulacyjnego
Programy do modelowania sieci kanalizacyjnych składają się z bazy danych oraz modułu obliczeniowego i graficznego. W bazie danych gromadzone są dane dotyczące struktury i parametrów sieci (zlewni, kanałów, studzienek, przelewów burzowych, zbiorników retencyjnych itp.), informacje o opadach deszczu oraz rezultaty obliczeń. Moduł graficzny wspomaga wprowadzanie danych bezpośrednio z map zasadniczych. Służy też do ich wizualizacji w formie planów sieci i profili podłużnych kanałów, a także pozwala na prezentację wyników symulacji w postaci wykresów lub animacji zmian poziomu zwierciadła ścieków w kanale w czasie odpływu fali wód deszczowych.
O...