Najważniejszym czynnikiem decydującym o przydatności wody do określonego celu jest jej jakość. Szczególną uwagę należy zwracać na wodę przeznaczoną bezpośrednio do konsumpcji. Procesy uzdatniania wody nie usuwają wszystkich domieszek, a stopień, do jakiego woda powinna być oczyszczona, wynika z odpowiednich regulacji prawnych (w Polsce jest to rozporządzenie Ministra Zdrowia z 19 listopada 2002 r.1).
Najważniejszym celem procesów uzdatniania i dezynfekcji wody jest dostarczenie konsumentowi wody bezpiecznej pod względem fizyczno-chemicznym i bakteriologicznym2,3.
Zapewnienie odbiorcom potrzebnej ilości wody o odpowiedniej jakości należy do podstawowych funkcji zakładów wodociągowych. Bardzo istotne jest, aby woda wypływająca ze stacji posiadała parametry gwarantujące jej jakość w sieci. Podczas przepływu wody przez wodociąg od Stacji Uzdatniania Wody (SUW) do odbiorców indywidualnych może ona niekiedy ulegać wtórnemu zanieczyszczeniu. Procesowi temu często sprzyja długi czas upływający od zakończenia uzdatniania na SUW do dostarczenia jej konsumentowi.
Przykładem może być ocena zmian jakości wody wodociągowej w miejscowościach Dąbrowa, Dabrówka i Zakrzewo, znajdujących się terenie gminy Dopiewo w województwie wielkopolskim. Woda dostarczana do tych miejscowości uzdatniana jest na SUW w Wysogotowie (gmina Tarnowo Podgórne).

SUW w Wysogotowie
Stacja Uzdatniania Wody „Wysogotowo” zaopatrywana jest w wodę...