Efektywne metody ograniczania strat wody w sieci wodociągowej i aktywna kontrola wycieków – to temat opisywany już na łamach miesięcznika „Wodociągi-Kanalizacja” Proces ten został przedstawiony od strony technicznej, ekonomicznej i monitorowania sieci.

Problem dotyczy przede wszystkim wycieków, a dopiero w następnej kolejności przecieków. To właśnie wielkość wycieku informuje nas o wolumetrycznej i finansowej wielkości strat wody, dlatego to on poddany zostaje kontroli. Natomiast słowo „przeciek” bardziej utożsamiane jest z miejscem powstawania wycieku. Z tego powodu należy konsekwentnie stosować nazwę „aktywna kontrola wycieków” (AKW), a nie – aktywna kontrola przecieków. Warto zwrócić szczególną uwagę na kwestię nazewnictwa właśnie teraz, gdyż w trakcie opisywania metodyki walki ze stratami wody zachodzi ewidentna konieczność odpowiedniego kwalifikowania danego rodzaju strat wody wraz z metodyką stosowaną do jego redukcji.
By jednak opisać miejsce i rolę takich działań jak AKW i szybkość napraw (SN) w dziedzinie ograniczania ubytków wody, należy najpierw wyjaśnić międzynarodową kwalifikację strat (polecaną przez International Water Association).
Miejsca nieszczelności na sieci – przecieki są przyczyną dwóch typów ucieczek wody z przewodów i ich uzbrojenia: strat do gruntu z małych sączeń na sieci (bardzo duża liczba małych nieszczelności o małym wydatku) oraz strat z wycieków (za wyciek uważa s...