Dzień Ziemi
22 kwietnia br. na Polu Mokotowskim w Warszawie odbędzie się finał obchodów “Dnia Ziemi 2001”. Tematem tegorocznego święta jest “Czysta Energia – Czysta Woda”. Podczas konferencji towarzyszącej obchodom zostaną zaprezentowane sposoby wykorzystywania odnawialnych źródeł energii w Polsce. Imprezie towarzyszyć będą liczne konkursy dla dzieci i młodzieży oraz dla dorosłych.

Konkurs EkoFunduszu
EkoFundusz zachęca gminy, spółdzielnie mieszkaniowe itp. do udziału w VIII edycji konkursu na najlepsze przedsięwzięcia inwestycyjne usprawniające systemy ogrzewcze. Nagrodą w konkursie jest dotacja, w wysokości 30% całkowitych kosztów inwestycji, na sfinansowanie zadań planowanych do realizacji w roku 2001 i w latach następnych (patrz s. 34).

Ozon w Parlamencie
Na posiedzeniu 3 lutego Sejm uchwalił Ustawę o postępowaniu z substancjami zubożającymi warstwę ozonową. Ustawa ta ma wprowadzić do polskiego prawa instrumenty, które pozwolą nam zrealizować wymagania, jakie wynikają z ratyfikowanych przez nasz kraj porozumień międzynarodowych dotyczących ochrony warstwy ozonowej. Ustawę z poprawkami przyjął już Senat.

Sukcesy ASTWY
W połowie lutego Przedsiębiorstwo Usługowo-Asenizacyjne ASTWA z Białegostoku uzyskało certyfikat systemu zarządzania środowiskowego ISO 14001. Jest to kolejny sukces firmy w ostatnim czasie. Przypomnijmy, iż w ubiegłorocznej edycji konkursu Lider Polskiej Ekologii ASTWA została wyróżniona za przedsięwzięcie “Kompleksowa gospodarka odpadami w aspekcie ochrony środowiska”. Gratulujemy.

Zielonogórska sortownia
Uruchomiona w końcu ubiegłego roku sortownia odpadów komunalnych została uroczyście oddana do eksploatacji w lutym. Sortownia jest finałową inwestycją, wynikającą z kompleksowego podejścia do zagospodarowania zielonogórskich odpadów. Kosztowała ponad 2 mln euro, fundusz PHARE dał 1,3 mln, a reszta pochodziła z Funduszu Narodowego i wojewódzkiego oraz od miasta.
(ts)


Dyrektor ROKU 2000
Krajowe Forum Dyrektorów Zakładów Oczyszczania Miast, wraz z “Przeglądem Komunalnym”, ogłasza plebiscyt na “Dyrektora ROKU 2000”.
Konkurs ma na celu wypromowanie dyrektora zakładu oczyszczania miasta, który zrealizował w ubiegłym roku najbardziej efektowne i efektywne plany i zadania w branży komunalnej.
I edycja plebiscytu skierowana jest do dyrektorów zrzeszonych w Krajowym Forum Dyrektorów Zakładów Oczyszczania Miast. Organizatorzy zachęcają do zgłaszania kandydatur na ankiecie dołączonej do materiałów rozsyłanych przez KFDZOM. Podczas Zjazdu w Ustroniu, w dniach 25-28 kwietnia br., zostaną ogłoszone nominacje dyrektorów, którzy otrzymają najwięcej głosów pochodzących z tych ankiet. Następnie nominowani będą prezentowani w “Przeglądzie Komunalnym”.
Dyrektor ROKU 2000 zostanie wyłoniony, spośród nominowanych, podczas jesiennego Zjazdu w Kołobrzegu.
Uroczystość przyznania tytułu nastąpi podczas Międzynarodowych Targów Ekologicznych POLEKO 2001 w Poznaniu.
Więcej informacji w kwietniowym wydaniu “Przeglądu Komunalnego” i pod redakcyjnym numerem telefonu 0618650713 w.70.

Co w Sejmie piszczy?
Podczas prac Sejmu w połowie lutego uchwalona została oczekiwana od dawna Ustawa o odpadach, jedna z pakietu ustaw dostosowujących nasz system legislacyjny do wymogów Unii Europejskiej. Określa ona szczegółowe zasady gospodarowania odpadami, wprowadza wymóg sporządzania planów gospodarki odpadami oraz katalog odpadów niebezpiecznych. Ponadto przepisy w niej zawarte ustalają możliwości składowania, magazynowania i obrotu odpadami. Za nieprzestrzeganie ustawy przewidziane są sankcje karne.
W tym samym czasie Sejm uchwalił również Ustawę o zmianie ustaw o samorządzie gminnym, o samorządzie województwa, o samorządzie powiatowym, o administracji rządowej w województwie oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Przewiduje ona ograniczenie liczby radnych w gminach, powiatach i województwach oraz członków zarządu w gminach. Ponadto nowelizacja ta wprowadza zasadę nie łączenia funkcji radnego z mandatem poselskim i senatorskim. Uściślony został również przepis o kompetencjach przewodniczącego rady gminy i sejmiku województwa. Ustawa wprowadza zapis o jawności działania władz samorządowych.
Do ponownego rozpatrzenia w Komisji skierowane zostały rządowe projekty Ustawy o opakowaniach i odpadach opakowaniowych oraz o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz opłacie produktowej i opłacie depozytowej.
Na kolejnym posiedzeniu przedstawione zostanie sprawozdanie Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa o rządowym projekcie Ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków. W tym czasie odbędzie się także trzecie, ostatnie czytanie rządowego projektu Ustawy o ochronie środowiska.

Prawo dla ekorolników
Na początku lutego Sejm uchwalił Ustawę o rolnictwie ekologicznym. Reguluje ona warunki prowadzenia produkcji rolnej i przetwórstwa rolno-spożywczego metodami ekologicznymi oraz system kontroli i certyfikacji tej produkcji oraz przetwórstwa, a także obrót produktami rolnictwa ekologicznego i ich znakowanie.
Zgodnie z ustawą produkcja rolna w ekologicznym gospodarstwie rolnym powinna być prowadzona z zachowaniem zrównoważonego rozwoju, aktywizując przyrodnicze mechanizmy produkcji rolnej poprzez stosowanie naturalnych środków produkcji. Ponadto ma zapewnić trwałą żyzność gleby oraz zdrowotność roślin i zwierząt.
W produkcji ekologicznej zaleca się m.in. stosowanie płodozmianu i innych naturalnych metod utrzymywania lub podwyższania biologicznej aktywności i żyzności gleby, a ponadto nawozów organicznych, środków ochrony roślin i środków żywienia zwierząt uzyskiwanych inaczej niż w drodze przemysłowej syntezy chemicznej. Należy także wykorzystywać populacje i rasy miejscowe.
Ustawa określa także, że gospodarstwo ekologiczne powinno być usytuowane na terenie wolnym od przekroczeń dopuszczalnych stężeń zanieczyszczeń. Jest w niej nawet nakaz izolowania takich gospodarstw od szkodliwych wpływów poprzez stosowanie np. zadrzewień śródpolnych. Przestawienie z tradycyjnego na ekologiczny sposób produkcji potrwa najmniej 2 lata, a produkującym zdrową żywność rolnikom będzie przysługiwała dotacja budżetowa. Do ustawy poprawki wniósł już Senat.

Kolumnę przygotował Piotr Strzyżyński