Sławomir lutek, Stanisław Derlatka

Rozwój zrównoważony oznacza nową filozofię rozwoju globalnego, regionalnego i lokalnego, przeciwstawiającą się wąsko rozumianemu wzrostowi gospodarczemu. Filozofia ta kreuje wizje oraz sposoby łagodzenia lub likwidacji zagrożeń środowiska poprzez realizację koncepcji poszanowania zasobów naturalnych. Nie powinno się utożsamiać rozwoju zrównoważonego z wąsko rozumianą ochroną środowiska oraz przeciwstawieniem się rozwojowi gospodarczemu.


Należy wyraźnie zaznaczyć, że rozwój zrównoważony w literaturze często jest nazywany ekorozwojem, pojęcie to możemy traktować jako synonim rozwoju zrównoważonego - trwałego i samopodtrzymującego się.
Rozwój zrównoważony ogólnie definiowany jest jako zbiór celów społecznie nadrzędnych, wśród których wymienia się najczęściej: dobrobyt (materialny i społeczny), sprawiedliwość i bezpieczeństwo. Ich wspólnym mianownikiem jest lepsze zaspokojenie fizycznych i psychicznych potrzeb człowieka poprzez prawidłowe ułożenie jego stosunku do środowiska, a zwłaszcza poprzez utrzymanie funkcji ekologicznych środowiska przyrodniczego.
Podstawowym i nadrzędnym celem rozwoju zrównoważonego jest wysoka jakość życia. Jest to cel bardzo trudny do zrealizowania, ale to on określa stopień jego realizacji wprowadzenia w życie.
Reguły związane z odpowiednim funkcjonowaniem koncepcji rozwoju zrównoważonego tworzą: zasada respektowania ekorozwoju, zasada integralności środowiska, zasada eko...