Wodny Toruń
W ramach projektu „Gospodarka wodno-ściekowa na terenie miasta Torunia” w mieście Kopernika realizowane były inwestycje wodociągowo-kanalizacyjne. Były to budowa przerzutu ścieków przez Wisłę, budowa kolektorów dla osiedla Podgórz, zakończona modernizacja stacji uzdatniania wody Drwęca-Jedwabno oraz prace związane z uruchomieniem centralnej przepompowni ścieków w Kaszczorku. Budowa przerzutu ścieków przez Wisłę umożliwiła przesył ścieków sanitarnych z południowej części Torunia pod dnem rzeki do istniejącej sieci kanalizacji sanitarnej, a następnie doprowadzenie ich do nowoczesnej Centralnej Oczyszczalni Ścieków, której przepustowość wynosi 90 tys. m3 na dobę. Z kolei zrealizowana w połowie maja br. modernizacja stacji uzdatniania wody przyczyniła się do poprawy jej jakości. Wdrożona technologia uzdatniania polegała na zastosowaniu procesów ozonowania, sorpcji na węglu aktywnym i dezynfekcji dwutlenkiem chloru, dzięki czemu poprawie uległy smak i zapach wody. W ramach prowadzonych prac wymieniono też urządzenia w pompowni I stopnia, zbiorniku wstępnego chlorowania, na bloku koagulacji, w hali filtrów, w osadnikach oraz na rurociągach międzyobiektowych. Wybudowano również nowe obiekty: zbiorniki wtórnego ozonowania, pompownię międzyobiektową i wód płuczących, a także instalację rozprowadzającą reagenty oraz nowe rurociągi obiegowe wody. W ramach budowy kolektorów na osiedlu Podgórz wykonano łącznie 7878 m.b. kanałów, w tym 4766 m.b. stanowi kanalizacja sanitarna, a 3112 m.b. – kanalizacja deszczowa. Największa średnica budowanych kanałów wynosi 1,4 m. Najnowszą inwestycją Toruńskich Wodociągów jest oddana do użytku 13 czerwca br. centralna przepompownia ścieków PS-3 w Kaszczorku. W głębokiej na 8 m przepompowni zamontowano dwie pompy zatapialne, pracujące na przemian. Komorę przepompowni wykonano z kręgów o średnicy 2 tys. mm. Całość wyposażono w układ bezprzewodowej radiowej teletransmisji danych, która umożliwi zdalny nadzór i sterowanie obiektem. Dodatkowo przed przepompownią ścieków wykonano osadnik mający za zadanie zatrzymywanie części stałych opadających na dno oraz części pływających

Cyfrowa mapa
80% miejskiej sieci wodociągowej oraz 40% przyłączy wodnych udało się wprowadzić do działającego w Koszalinie od przeszło pół roku cyfrowego systemu monitorującego sieć wodociągową. – Jest to efekt zadowalający, gdyż pokazuje nam to pełen obraz naszej sieci – twierdzi Robert Grabowski, rzecznik prasowy koszalińskich wodociągów. Cyfrowa mapa i współpracujące z nią urządzenia pomiarowe oparte są na systemie GPS, dzięki czemu pozwalają na zgromadzenie pełnej informacji o sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Raz wprowadzone do komputera dane pozwalają na przygotowanie bardzo dokładnych analiz, np. prędkości przepływu wody, a co za tym idzie, umożliwiają precyzyjne prognozowanie zapotrzebowania na wodę w mieście. Dzięki temu systemowi można też prześledzić drogę, jaką przebywa woda od miejsca uzdatnienia aż do odbiorcy. W informacyjnym systemie nie brakuje również danych o średnicach rur, datach wykonania sieci, dokumentacji dotyczącej usuwania awarii i budowania nowych sieci. W Koszalinie miejska sieć wodociągowa liczy 351 km, a kanalizacyjna – 300 km.

Wodociągi przejmują oczyszczalnię
Zielonogórski Zakład Wodociągów i Kanalizacji przejmie zarządzanie oczyszczalnią ścieków w Łężycy. Spółka Łącza, która dotychczas kierowała tym obiektem, zostanie zlikwidowana. Powodem tej decyzji są starania oczyszczalni o środki finansowe z UE na jej rozbudowę. – Aby stało się to faktem, musi być jeden beneficjent, który będzie spełniał warunki zawarte w studium wykonalności – wyjaśnia Jan Markowski, wiceprezes ZWiK w Zielonej Górze. W skład powołanej 20 lat temu spółki Łącza wchodziły 22 największe zakłady w mieście i okolicy, m.in. Polska Wełna. Do tej pory w spółce pozostało 15 przedsiębiorstw. Obecnie trwają prace nad likwidacją spółki. Następnie oczyszczalnia zostanie przekazana miastu Zielona Góra, które z kolei przekaże ją tamtejszemu ZWiK. Pieniądze na nowe inwestycje oczyszczalnia chce przeznaczyć m.in. na rozbudowę części mechanicznej oraz na budowę nowej spalarni osadów. Data przejęcia nie jest jeszcze znana.

Przygotował: Sebastian Petrus