Odpady niebezpieczne
Od 8 kwietnia obowiązuje znowelizowane Rozporządzenie Ministra Gospodarki z 21 października 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad usuwania, wykorzystywania i unieszkodliwiania odpadów niebezpiecznych. W rozporządzeniu znalazły się zarówno przepisy całkiem nowe, jak również rozwiązania legislacyjne precyzujące zasady dotychczas obowiązujące. Na przykład odpady medyczne mają być spalane w specjalnych instalacjach, lub razem z odpadami komunalnymi, ale w zgodzie z warunkami określonymi w załączniku do rozporządzenia.

Konkurs Bayera
Rozpoczęła się trzecia edycja konkursu dla osób indywidualnych oraz liderów grup, pt. Indywidualna Ekologiczna Nagroda Bayera. Ideą konkursu jest promowanie proekologicznych postaw, wspieranie inicjatyw służących środowisku oraz wzrost świadomości ekologicznej szczególnie wśród młodzieży. Informacji udziela Paulina Maszewska, tel. 0-22 853-89-00. Zgłoszenia należy nadsyłać do 10 czerwca br.

Mała retencja
Mała retencja na terenach wiejskich – to tytuł I edycji kolejnego konkursu ogłoszonego przez NFOŚiGW. Ma on upowszechnić najlepsze rozwiązania służące zwiększeniu ochrony zasobów wodnych oraz ich racjonalnemu wykorzystaniu. Ponadto ma promować nowoczesne rozwiązania oraz przyczyniać się do wzrostu zainteresowania inwestycjami w dziedzinie gospodarki wodnej. Zgłoszenia będą przyjmowane do 30 czerwca br.

Parkomaty w Poznaniu
W kwietniu w Poznaniu stanęły pierwsze parkomaty, które dostarczyła firma Siemens. Podstawową korzyścią, jaką z ich instalacji odniesie miasto, będzie uporządkowanie sytuacji związanej z dotychczasowym rozprowadzaniem kart postoju w strefie ograniczonego parkowania przez grupy młodzieży i dzieci. Pozostaje zatem mieć nadzieję, że skończą się chuligańskie wybryki tych ostatnich wobec osób parkujących. Zgodnie z zapewnieniami parkomaty są odporne na wybryki wandali.

Ekolog roku
W ramach obchodów Dnia Ziemi tytułem Człowiek Roku 2000 Polskiej Ekologii wyróżniony został Wojciech Gąsienica-Byrcyn – dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego. Tytuł przyznała niezależna kapituła konkursu za szczególne zasługi dla ochrony środowiska w Polsce.


Ustępstwa w środowisku
Na początku kwietnia odbyła się wspólna konferencja prasowa Ministra Środowiska Antoniego Tokarczuka i Jana Kołakowskiego – głównego negocjatora strony polskiej w drodze do UE. Podczas konferencji obaj panowie ogłosili zmiany w naszym stanowisku negocjacyjnym. W stosunku do naszego stanowiska negocjacyjnego z 1999 r., w obszarze “Środowisko” zrezygnowaliśmy z 6 okresów przejściowych. Dotyczą one m.in. dyrektyw 75/440/EWG w sprawie jakości wód powierzchniowych ujmowanych do produkcji wody do picia, 75/442/EWG w sprawie odpadów komunalnych itd. Oprócz całkowitej rezygnacji ze wspomnianych, w odniesieniu do niektórych przepisów unijnych nastąpiło częściowe wycofanie okresów przejściowych. Związane jest to m.in. z dużymi postępami w przenoszeniu na polski grunt prawny rozwiązań europejskich. Jednocześnie rząd polski podtrzymuje swoje stanowisko w sprawie okresów przejściowych dotyczących np. dyrektywy 76/464/EWG w sprawie zanieczyszczenia spowodowanego przez niektóre substancje odprowadzane do wód.

Prawo dla wodociągów
W kwietniu Sejm uchwalił Ustawę o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków. Aby przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne mogło na danym terenie funkcjonować, będzie musiało najpierw uzyskać zezwolenie na prowadzenie takiej działalności od gminy, na terenie której zamierza prowadzić działalność. Zgodnie z zapisem ustawy z uzyskania zezwoleń, będą zwolnione komunalne jednostki organizacyjne, nie mające osobowości prawnej.
Ustala ona także nowe zasady kształtowania taryf za dostawę wody i odbiór ścieków, zgodnie z którymi przedsiębiorstwa powinny w nich uwzględniać określone rodzaje kosztów, związanych np. ze świadczeniem usług oraz wynikających z planowanych inwestycji.
Zanim ustalone taryfy zaczną obowiązywać muszą zostać zatwierdzone przez radę gminy. Ustawa daje wodociągowcom szereg praw i obowiązków, np. będą oni mogli, po spełnieniu określonych warunków, wejść na teren nieruchomości usługobiorcy i kontrolować urządzenia pomiarowe, odczytywać ich wskazania itd. Jednocześnie ustawa zobowiązuje przedsiębiorstwa do montażu głównych liczników wody w tych budynkach, gdzie ich jeszcze nie ma, w rok od daty uzyskania zezwolenia.

Polsko-niemiecka giełda
17 maja br. odbędzie się giełda współpracy z niemieckimi przedsiębiorstwami inżynieryjnymi oraz firmami zajmującymi się planowaniem i doradztwem pt. “Rozbudowa współpracy w drodze do Europy z inżynierami i przedsiębiorstwami konsultingowymi z Niemiec”. Giełda ma na celu omówienie wspólnego działania przy udziale w projektach inżynieryjnych i ochrony środowiska, w szczególności w tych, które są finansowane przez organizacje międzynarodowe realizujące programy pomocowe. Organizatorem spotkania jest BC Berlin-Consult GmbH i Niemieckie Stowarzyszenie Inżynierów Doradców i Konsultantów, które działają na zlecenie Ministerstwa Gospodarki i Technologii Republiki Federalnej Niemiec. Do współpracy organizatorzy zapraszają polskie firmy zajmujące się planowaniem i doradztwem w zakresie budowy dróg, rekultywacji terenów skażonych, utylizacji ścieków, zarządzania odpadami, budowy wielokondygnacyjnej, inżynieryjnej, przemysłowej i architektury. Informacji udziela i przyjmuje zgłoszenia Ewa Dasler, Krajowa Izba Gospodarcza, ul. Trębacka 4, 00-074 Warszawa, tel. 0-22 630 97 06, fax 828 41 99, e-mail: e.daslerkig.pl.

Odpady na wsi – konkurs
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zaprasza do udziału w IV edycji Konkursu na zagospodarowanie odpadów na terenach wiejskich. Konkurs ma uświadomić mieszkańcom, samorządowcom i firmom działającym na terenach wiejskich jakie zagrożenia ekologiczne wynikają z braku zorganizowanego systemu gospodarki odpadami. Ma się on także przyczynić do przełamywania niechęci społecznej do takich inwestycji, jak: składowiska, sortownie i kompostownie oraz spalarnie odpadów. Celem konkursu jest także propagowanie nowoczesnych rozwiązań w tej dziedzinie i pobudzanie współpracy pomiędzy samorządami. Nagrody pieniężne będą przekazywane laureatom na dalszy rozwój inwestycji proekologicznych. Obsługę konkursu prowadzi spółka Eko-Efekt, która też oczekuje na zgłoszenia do konkursu w terminie do 31 maja br. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w listopadzie podczas POLEKO w Poznaniu.