Informator
Izba Gospodarcza Wodociągi Polskie we współpracy z przedstawicielami firm wodociągowo-kanalizacyjnych, reprezentantów świata nauki oraz specjalistycznych firm consultingowych opracowała krajowy system benchmarkingu przedsiębiorstw wod-kan w Polsce. W styczniu br. zakończone zostały roczne prace wdrożeniowe systemu, który umożliwi obiektywne porównanie efektywności działalności krajowych przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych z uwzględnieniem ich lokalnej specyfiki. Projekt stanowi polski wariant branżowy benchmarkingu zawierający dobór wskaźników służących ocenie funkcjonowania sektora. W pierwszej fazie projektu wyróżniono 47 wskaźniki (eksploatacyjne – 15, inwestycji i remontów – 7, obsługi klienta – 4, środowiskowe – 10, finansowe – 11). Udział w projekcie jest dobrowolny i bezpłatny. Za zgodą przedsiębiorstw wykorzystywane będą dane zawarte w wypełnianych corocznie kwestionariuszach w ramach ankietowania IGWP (ankiety: ekonomiczna, techniczna, finansowa). Dobre funkcjonowanie projektu umożliwi nawiązanie stałego dialogu pomiędzy uczestnikami i IGWP. Powszechne uczestnictwo firm wodociągowo-kanalizacyjnych będzie wpływało na miarodajność wyników uzyskanych w ramach projektu oraz efektów krajowego systemu benchmarkingu. Przedstawiony system umożliwi IGWP oraz firmom uczestniczącym w projekcie bardziej precyzyjnie oceniać zmiany oraz potrzeby sektora wodociągowo-kanalizacyjnego i porównywać je z danymi europejskimi, a także światowymi.
W Okrzei w gm. Krzywda (woj. lubelskie) oddana została do użytku nowoczesna oczyszczalnia ścieków. Nowo powstały obiekt jest trzecią tego typu inwestycją na terenie gm. Krzywda – po oczyszczalni w Krzywdzie i Hucie Dąbrowie. Przedsięwzięcie warte ponad 3 mln zł powstało przy udziale środków finansowych Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego za pośrednictwem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wysokość dotacji wyniosła blisko 2,2 mln zł. Oczyszczalnia pracuje w oparciu o technologię niskoobciążonego, tlenowo stabilizowanego osadu czynnego z możliwością równoczesnego usuwania związków biogennych metodą biologiczną. Wydajność obiektu to 260 m3/d. Obecnie ścieki doprowadzane do oczyszczalni pochodzą od kilkudziesięciu odbiorców z centrum Okrzei. Docelowo ma ona obsługiwać ponad 200 posesji w Okrzei i Woli Okrzejskiej. Gmina przygotowuje już wniosek o dofinansowanie budowy kanalizacji, która zostanie podłączona do nowej oczyszczalni. Pieniądze na ten cel samorząd chce pozyskać z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
W gm. Wodzisław oddano do użytku dwie zmodernizowane oczyszczalnie ścieków – w Wodzisławiu i Lubczy – powstałe dzięki unijnym środkom finansowym. Obiekt w Wodzisławiu o dotychczasowej przepustowości 340 m3/dobę dostosowany został do zwiększającego się napływu nieczystości. Docelowo osiągnął wydajność równą 500 m3/d (5100 RLM). Inwestycja została zrealizowana w ramach projektu pn. „Przebudowa i modernizacja Oczyszczalni Ścieków w Wodzisławiu”, współfinansowanej z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2007-2013. Wartość całkowita zadania przekroczyła 4,8 mln zł. Ze środków europejskich pozyskano ok. 2,1 mln zł, co stanowi 43,36% wydatków kwalifikowanych. Druga zmodernizowana oczyszczalnia ścieków – w Lubczy – wymagała przebudowy, gdyż nie spełniała aktualnie obowiązujących norm oczyszczania biologicznego. Inwestycja warta ponad 985 600 zł została dofinansowana w 75% ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 (Działanie 321. Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej). Obiekty zostały zmodernizowane w celu podniesienia jakości życia mieszkańców i dbałości o ochronę środowiska naturalnego w gminie, poprawiając jego walory przyrodnicze i turystyczno-rekreacyjne. Obszar gminy jest położony na jednym z większych w regionie zbiorników wód podziemnych zaliczanych do rezerwuarów wody pitnej w skali kraju. W najbliższych latach w gm. Wodzisław planowane są kolejne inwestycje z zakresu gospodarki wodno-ściekowej. Obejmują one budowę oczyszczalni ścieków przy Szkole Podstawowej w Niegosławicach o przepustowości 3,5 m3/dobę, kanalizacji sanitarnej o długości 7,3 km w miejscowościach Wodzisław, Świątniki, Łany i Laskowa oraz wodociągu grupowego „Mierzawa” (do długości 12 km) dla Mierzawy, Folgi, Wrześni i Ludwinowa.
Ruszyła III edycja konkursu fotograficznego, pn. „Budowle i urządzenia wodne oraz krajobrazy polskie z elementami wody”, organizowanego przez Fabrykę Armatury Hawle. Zadaniem uczestników tegorocznej edycji jest przedstawienie najpiękniejszych ujęć, budowli, urządzeń oraz krajobrazów wodnych na terenie Polski. W rywalizacji mogą wziąć udział pracownicy firm wodociągowych, gazowych oraz projektanci. Każdy uczestnik może zaprezentować do trzech fotografii w jednym miesiącu. Nadsyłane zdjęcia muszą spełniać kilka warunków technicznych: rozmiar min. 2560 x 1920, rozdzielczość min. 72 dpi, format pliku: JPG. Prace mogą być wykonane techniką cyfrową lub tradycyjną. Jednak w przypadku fotografii tradycyjnej należy zeskanować negatyw i pracę dostarczyć w formacie cyfrowym. Maksymalny rozmiar pliku to 7 MB z minimalną kompresją. Spośród nadesłanych w ciągu miesiąca zdjęć komisja konkursowa wybiera pięć i publikuje je na stronie internetowej konkursu (www.konkurs.hawle.pl). Przez dziesięć kolejnych dni internauci mogą głosować na wybrane prace i w ten sposób wyłaniane jest zdjęcie miesiąca. Najlepsze fotografie (z największą liczbą głosów) zostaną opublikowane w kalendarzu na rok 2012. Ich autorzy otrzymają dodatkowo nośnik pamięci USB 4 GB oraz pięć kalendarzy. Spośród wyłonionej czołówki dodatkowo zostaną wybrane trzy najlepsze fotografie, których autorzy otrzymają nagrody pieniężne w postaci kart podarunkowych Media Markt (I miejsce – 2 000 zł, II miejsce – 1 500 zł, III miejsce – 1 000 zł). Konkurs trwa do 30 września br.
Opracowanie: Matuszczak Martyna