Bielizna a recykling
Akcję przetwarzania bielizny ogłosił jej włoski producent – Intimissimi. Każda klientka, która do 30 czerwca br. przyniesie do dowolnego salonu Intimissimi starą bieliznę do recyklingu, otrzyma zniżkę na zakup nowego wybranego przez siebie modelu. Zebrane biustonosze zostaną wykorzystane do produkcji paneli nieprzepuszczających ciepła i hałasu, wykorzystywanych w budownictwie. Firma pracuje również nad całkowitym wyeliminowaniem materiałów syntetycznych ze swoich produktów.
 
Kuchenne deski z opakowań
Deski do krojenia w różnych kolorach, wykonane w całości z materiału pochodzącego z recyklingu butelek po mleku, pojawią się w sklepach już w kwietniu br. Do sprzedaży wprowadza je firma Epicurean. Produkty z serii Eco Plastic pochodzą z odzysku HDPE – niskociśnieniowego polietylenu wykorzystywanego m.in. do produkcji opakowań na mleko i środki czystości. Do wytworzenia jednej deski o wymiarach 45 x 13 cm potrzeba 30 opakowań po mleku. Zużytą deskę można ponownie poddać recyklingowi.
 
Kartridże do kopert
Ogólnopolską zbiórkę pustych tuszy i tonerów ogłosiła firma Eco Service, która od 12 lat wspólnie z partnerami prowadzi projekt o nazwie Eco Mind. W akcji uczestniczą m.in. wybrane sklepy komputerowe oraz markety ze sprzętem elektrycznym i elektronicznym (np. Vobis, Komputronik, Media Markt, Saturn), w których rozdawane są specjalne koperty na puste wkłady atramentowe. Wystarczy włożyć niepotrzebny kartridż do koperty i wrzucić do skrzynki. Przesyłka będzie z góry opłacona przez organizatora. Zebrane w ramach programu pieniądze zostaną przekazane na akcję sadzenia drzew w polskich lasach. Ponadto każdy, kto uczestniczy w zbiórce zużytych kartridży, przyczynia się do obniżenia cen nowych wkładów do drukarek.
 
20. urodziny „Przeglądu Komunalnego”
W marcu br. 20-lecie obecności na rynku wydawniczym czasopism specjalistycznych branży ochrony środowiska i gospodarki komunalnej obchodził „Przegląd Komunalny”. Miesięcznik od początku towarzyszył rozwojowi gospodarki komunalnej, stając się forum wymiany informacji, polem do dyskusji oraz propagatorem najnowszych rozwiązań technologicznych w branży. Gratulujemy i życzymy kolejnych jubileuszy!
 
Światowy Dzień Ziemi 
Hasłem tegorocznego Dnia Ziemi (22 kwietnia), związanego z obchodami Międzynarodowego Roku Lasów, jest „Las całkiem blisko nas”. Finałowy piknik odbędzie się 8 maja br. w Warszawie – park Pole Mokotowskie. W Polsce Dzień Ziemi jest obchodzony od 1990 r. Od 1994 r. ogólnopolskie działania z nim związane organizuje Fundacja Ośrodka Edukacji Ekologicznej. Co roku święto jest okazją do zwrócenia uwagi społeczeństwa na problemy związane z ochroną środowiska, propagowanie idei zrównoważonego rozwoju oraz prowadzenia szeroko rozumianej edukacji ekologicznej. W ramach Dnia Ziemi organizowany jest również konkurs Człowiek Roku Polskiej Ekologii.
 
Wszystko o LIFE
Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce zorganizowało 10 marca br. w Warszawie sesję informacyjną programu LIFE+ w Polsce. Miała ona na celu zapoznanie potencjalnych wnioskodawców z programem, zaproszenie do składania wniosków oraz omówienie zagadnień związanych z ich poprawnym wypełnieniem. Budżet tegorocznego programu LIFE+ to ponad 265 mln euro. Pieniądze z LIFE+ zostaną wykorzystane na współfinansowanie projektów w trzech kategoriach: przyroda i różnorodność biologiczna, polityka i zarządzanie w zakresie środowiska oraz informacja i komunikacja. Szczegółowe informacje na temat programu znajdują się na stronie internetowej http://ec.europa.eu/life. Termin składania wniosków upływa 15 lipca 2011 r.
 
Edukacja w Zielonym Kontenerze
Pierwszego dnia wiosny w centrum Katowic odbył się happenning ekologiczny Zielony Kontener, podsumowujący tygodniową kampanię ekologiczno-artystyczną pod hasłem Zielona Wyspa Śląsk. Celem akcji było zwiększenie świadomości ekologicznej wśród dzieci z woj. śląskiego poprzez propagowanie zasad selektywnej zbiórki odpadów oraz prawidłowej gospodarki odpadami. W specjalnie przygotowanym na tę okazję kontenerze na odpady przygotowano ekspozycję związaną z zagospodarowaniem odpadów, przedmioty codziennego użytku wykonane z niepotrzebnych już rzeczy oraz ekologiczne warsztaty i zabawy. Temat kampanii był bezpośrednio związany z realizacją Programu Infrastruktura i Środowisko, ponieważ woj. śląskie należy do liderów pod względem wysokości kwoty dofinansowania ze środków tego programu na projekty środowiskowe. Akcję zorganizowała Fundacja Ekologiczna Arka przy współpracy z Ministerstwem Rozwoju Regionalnego.
 
Grunt pod ustawę
Całoroczna proekologiczna kampania społeczna „Życie po śmieciach” rozpoczęła się pod koniec lutego br. Akcja ma wspierać projekt nowej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która gminom przekazuje obowiązki związane z gospodarką odpadami. Celem kampanii jest informowanie mieszkańców regionu o zmianach, które ma wprowadzić nowa ustawa, edukacja ekologiczna, a także zwrócenie uwagi na problem dzikich wysypisk czy surowce wtórne zalegające na składowiskach. W ramach kampanii, którą poprowadzi Fundacja „Edukacja Bez Granic” wspólnie z Telewizją TVS i „Dziennikiem Zachodnim”, zaplanowano zorganizowanie happeningów, konkursów wiedzy na temat gospodarki odpadami oraz publikacje tematyczne w mediach. Ponadto uruchomiono w Internecie interaktywną mapę dzikich wysypisk, tworzoną przez mieszkańców województwa oraz portale zajmujące się dokumentacją przebiegu kampanii, a także służące wymianie opinii mieszkańców regionu na ten temat (www.zycieposmieciach.pl oraz www.slask.naszemiasto.pl). W spotkaniu inauguracyjnym w Sosnowcu uczestniczyło 150 osób, a wśród nich przedstawiciele parlamentu i samorządów, a także urzędnicy, socjologowie, dziennikarze oraz działacze społeczni. Kampania finansowana jest z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
 
Energia z odpadów
W 2014 r. mieszkańcy 20 lubelskich gmin i miast, m.in.: Białej Podlaskiej, Międzyrzeca Podlaskiego, Parczewa i Terespola, będą mogli korzystać z nowoczesnego systemu zagospodarowania odpadów. Inwestycja zakłada unieszkodliwianie odpadów metodami pozwalającymi na maksymalne wykorzystanie zgromadzonej w nich energii. W tym celu zostanie zastosowana technologia obróbki odpadów biodegradowalnych, które będą poddawane suchej fermentacji, w wyniku której powstanie biogaz – paliwo do wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej w układzie wysoko sprawnej kogeneracji. Na składowisko trafią tylko odpady balastowe oraz stabilizaty nieprzydatne w dalszej produkcji. Umowa na dofinansowanie inwestycji pożyczką w wysokości 17 mln zł została podpisana 16 marca br. pomiędzy Małgorzatą Skuchą (zastępczynią prezesa Zarządu NFOŚiGW) a Zygmuntem Królem (prezesem spółki WOD-KAN). – System ten zasługuje na szczególną uwagę, ponieważ łączy gospodarkę wodno-ściekową, gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz produkcję energii elektrycznej – powiedziała Małgorzata Skucha. Pożyczkobiorcy przyznano również znaczne dofinansowanie przedsięwzięcia w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.
 
Dobre praktyki
Począwszy od lutego br., w każdy ostatni czwartek miesiąca będą organizowane spotkania przedstawicieli Ministerstwa Środowiska i NFOŚiGW z zainteresowanymi ekspertami, twórcami prawa, beneficjentami programów finansowych oraz samorządami, zaangażowanymi w poszukiwanie dobrych rozwiązań w gospodarowaniu odpadami. Podczas inauguracyjnego Forum „Dobre praktyki w gospodarce odpadami” omówiono najistotniejsze problemy w gospodarce odpadami komunalnymi, m.in. niewystarczające moce przerobowe sortowni czy niewielkie postępy w selektywnej zbiórce odpadów. Ponadto Ministerstwo Środowiska przedstawiło proponowane zmiany w gospodarce odpadami opakowaniowymi, pojazdami wycofanymi z eksploatacji, zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym oraz bateriami i akumulatorami. Forum odpadowe stanowi również okazję do konsultacji z wieloma specjalistami z branży.
 
Nagrody za wynalazki
Srebrny medal oraz dyplom na IV Międzynarodowych Targach i Konferencji Przemysłu Chemicznego EXPOCHEM 2011 w Katowicach otrzymał zespół w składzie prof. dr hab. Andrzej Czerwiński, mgr Szymon Obrębowski, dr Jan Kotowski oraz dr Zbigniew Rogulski za „Nowy akumulator ołowiowo-kwasowy o zwiększonej pojemności”. Wynalazek został nagrodzony również złotym medalem i dyplomem na Międzynarodowej Warszawskiej Wystawie Innowacji IWIS 2010. Ponadto w ub.r. zespół otrzymał złoty medal i dyplom od Krajowego Urzędu ds. Badań Naukowych Ministerstwa Edukacji, Badań Naukowych, Młodzieży i Sportu Rumunii na wystawie międzynarodowej Brussels Innova 2010 (Brussels Eureka) w Brukseli za „Wysokoenergetyczny nowy akumulator ołowiowo-kwasowy”. Naukowcom wręczono również w 2010 r. srebrny medal oraz dyplom za „Małogabarytowy hybrydowy akumulator kwasowo-ołowiowy” w Concours Lépine w Paryżu.
 
NIK w małopolskich gminach
Najwyższa Izba Kontroli Delegatura w Krakowie przeprowadziła w 2006 r. w ośmiu gminach woj. małopolskiego doraźną kontrolę w zakresie gospodarowania odpadami komunalnymi. Realizację pokontrolnych wniosków NIK sprawdziła w 2010 r. Z raportu wynika, że nastąpiła istotna poprawa w działaniach związanych z utrzymaniem czystości i porządku oraz gospodarowaniem stałymi odpadami komunalnymi na terenie kontrolowanych gmin. Wśród stwierdzonych przez NIK w 2010 r. nieprawidłowości w stosunku do kontrolowanych podmiotów znalazły się m.in.: niepełne realizowanie gminnych planów gospodarki odpadami, spowodowane nierzetelnym ich opracowaniem, brak aktualizacji GPGO, niedokładne sprawozdania z ich realizacji, a także niestaranne wywiązywanie się z obowiązków związanych z ewidencjonowaniem zbiorników bezodpływowych oraz zawieraniem umów na odbiór odpadów komunalnych pomiędzy firmami odbierającymi a właścicielami nieruchomości.
 
Na podstawie stron internetowych: ichp.pl, kampaniespoleczne.pl, nfosigw.gov.pl, nik.gov.pl, pois.gov.pl, wfosigw.katowice.pl oraz informacji prasowych opracowała Katarzyna Gorwa