Informator
Wspólny głos Europy
Europejscy ministrowie odpowiedzialni za sprawy środowiska i klimatu obradowali podczas pierwszej, w czasie trwania polskiej prezydencji, formalnej Rady UE ds. Środowiska. Spotkaniu, które miało miejsce 10 października br. w Luksemburgu przewodniczył Andrzej Kraszewski, minister środowiska. Największym sukcesem tego zjazdu było uzgodnienie wspólnej strategii negocjacyjnej na tegoroczny szczyt klimatyczny ONZ w Durbanie. – Uważamy, że tzw. integralność środowiskowa jest priorytetem, a postęp w tej sprawie na forum UE musi być zgodny z postępem negocjacji na forum międzynarodowym – powiedział minister Kraszewski. – Unii udało się zrobić ważny krok naprzód, który umożliwi skuteczniejsze negocjowanie podczas konferencji w Durbanie – dodał. Strategicznym problemem, który pozostał do rozwiązania w Durbanie, jest przyszłość protokołu z Kioto i powiązanie go z szerszym porozumieniem, obejmującym największe gospodarki świata. Przygotowując się do COP17, Rada ds. Środowiska w Luksemburgu przyjęła stanowisko w kluczowych dla ochrony środowiska sprawach: globalnej ochronie klimatu, transgranicznym przemieszczaniu odpadów i ich unieszkodliwianiu oraz podsumowania 6. Programu Działań na rzecz Środowiska UE. Istotną kwestią było też wypracowanie wspólnego stanowiska UE odnośnie procesu RIO+20 – przygotowań do konferencji ONZ, mającej na celu odnowienie zobowiązań politycznych w obszarze zrównoważonego rozwoju. Odbędzie się ona w 20. rocznicę „Szczytu Ziemi”, który miał miejsce w Rio de Janeiro w 1992 r. Kolejnego dnia, po zakończeniu obrad w Luksemburgu, kluczowi dla procesu Rio+20 uczestnicy spotkali się w Warszawie. Głównym celem konferencji pt. „Sharing Green Economy best practices towards Rio+20” była wymiana doświadczeń oraz zbliżenie stanowisk krajów świata w kwestii „zielonej gospodarki”. Z inicjatywy Andrzeja Kraszewskiego, ministra środowiska, politycy i eksperci m.in. z krajów UE, Chin, Japonii, RPA, Indii, Rosji, USA i Brazylii pokazywali przykłady skutecznych, z ich punktu widzenia narzędzi ekologicznego rozwoju świata. – Polska w czasie prezydencji w Radzie UE priorytetowo traktuje włączenie się w proces przygotowania szczytu Rio+20. Sami szukamy skutecznej drogi do zielonej ekonomii. Nasze narzędzia wypracowujemy razem w sektorowej współpracy Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Gospodarki i innych resortów. Przykładem jest pomoc w transferze zielonych technologii w projekcie GreenEvo – Akcelerator Zielonych Technologii – powiedział A. Kraszewski.
W poszukiwaniu innowacji
Polskie firmy mogą liczyć na wsparcie udzielane w ramach projektu SPIN.
– Projekt SPIN „Zrównoważona produkcja poprzez innowacje w MSP” skupia siedem nadbałtyckich krajów: Polskę, Niemcy, Danię, Litwę, Estonię, Finlandię i Szwecję. Jego celem jest upowszechnianie i promowanie innowacji technologicznych w regionie Morza Bałtyckiego, narzędzi wspomagających wdrażanie i prowadzenie zrównoważonej produkcji oraz wymiana informacji poprzez stworzenie sieci współpracy – platformy dla przedsiębiorców poszukujących i oferujących innowacje służące prowadzeniu zrównoważonej produkcji – wyjaśniła Joanna Węgrzycka, wiceprezes Fundacji Partnerstwo dla Środowiska, będącej partnerem projektu. Projekt pomaga firmom w dostosowaniu się do nowych przepisów i wymogów unijnych w priorytetowych dziedzinach, takich jak zastosowanie energii odnawialnych, transport ekologiczny, gospodarka odpadami itp. W związku z tym, że jest on dofinansowywany przez Unię Europejską, korzystanie z jego rozwiązań dla przedsiębiorców jest bezpłatne.
Projekt dla ekoambitnych
400 mln zł otrzymają twórcy nowych, proekologicznych rozwiązań technologicznych.
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) wspólnie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) zobowiązały się uruchomić na lata 2012-2015 program, w ramach którego wspierane będą oryginalne technologie ekologiczne w sektorze gospodarczym. Obie instytucje przeznaczą na ten projekt po 200 mln zł ze swoich budżetów. Porozumienie w tej sprawie podpisano 28 września br. w Warszawie. Obszarem zainteresowań programu będą technologie ukierunkowane na rozwiązania energooszczędne lub efektywne energetycznie, pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych, gospodarowanie wodą, a także odpadami. W ramach projektu przynajmniej raz w roku ogłaszane mają być konkursy na ich wdrożenie i zastosowanie. – Pierwszy z nich planujemy ogłosić na początku przyszłego roku – powiedział prof. Jan Kurzydłowski, dyrektor NCBiR. Projekt zapewni nowe możliwości młodym naukowcom, ambitnym ośrodkom badawczym i innowacyjnym przedsiębiorstwom. Dodatkowym efektem będzie wzmocnienie współpracy nauki z gospodarką.
Szwajcarsko-polska współpraca
Wdrażanie koncepcji społecznej odpowiedzialności biznesu to główny cel nowego projektu.
Instytucją promującą projekt w Polsce jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Przedsięwzięcie zyskało wsparcie finansowe w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE. Głównym jego zamysłem jest wzrost świadomości i wiedzy na temat społecznej odpowiedzialności biznesu wśród przedstawicieli małych i średnich przedsiębiorstw, urzędów marszałkowskich oraz centrów obsługi inwestora i eksportera. Projekt ma zachęcać przedsiębiorców do realizowania idei CSR. Przedsięwzięcie ma zasięg ogólnopolski i składa się z trzech komponentów. Pierwszy obejmuje budowę kompetencji w dziedzinie CSR, m.in. przez spotkania i szkolenia informacyjne, planowane w każdym z szesnastu województw. Kolejny komponent to pomoc we wdrażaniu rozwiązań CSR przez realizację pilotażowych projektów MŚP. W tym celu zaplanowano zorganizowanie konkursu, w którym przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o dofinansowanie swoich projektów związanych z wdrożeniem działań CSR. Komponent trzeci ma na celu upowszechnienie dobrych praktyk i realizację działań komunikacyjnych na temat rezultatów projektów już wdrożonych.
Świadomie o atomie
PGE rozpoczyna działania komunikacyjne na temat energii jądrowej.
Inwestor pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej, Polska Grupa Energetyczna (PGE), uruchamia kampanię edukacyjno-informacyjną „Świadomie o atomie”. Głównym narzędziem programu jest portal www.swiadomieoatomie.pl, który został stworzony przez ekspertów naukowych oraz pracowników spółki. Ponadto planuje się też szereg innych aktywności: publikacji, spotkań, warsztatów i debat adresowanych do różnych grup interesariuszy. Wsparciem dla tych działań będzie kampania reklamowa, przeprowadzona zarówno w prasie, jak i w Internecie, której towarzyszyć będzie hasło „Masz wiedzę czy tylko opinię?” – Nie da się ukryć, że projekt budowy elektrowni jądrowej w Polsce wywołuje niespotykane w przypadku innych tego typu przedsięwzięć emocje społeczne. Wynikają one często z braku podstawowej wiedzy na temat energetyki jądrowej. Z tego względu chcemy propagować kompletną i rzetelną wiedzę odnośnie tego nowego dla Polaków źródła energii, bo wiemy, że jednym z kluczowych elementów gwarantujących powodzenie inwestycji jest pozyskanie przychylności społeczeństwa. Program „Świadomie o atomie” będzie podstawą naszej komunikacji z otoczeniem na każdym etapie przygotowania i realizacji projektu – powiedział Tomasz Zadroga, prezes Zarządu PGE. Istotnym zadaniem programu jest wyjaśnienie tematów budzących obawy społeczeństwa, dotyczących m.in. kwestii bezpieczeństwa, oraz przedstawienie korzyści, przede wszystkim ekonomicznych, społecznych i środowiskowych, związanych z inwestycją. Równie ważnym elementem prowadzonych działań będzie stworzenie platformy do dialogu z przeciwnikami energetyki jądrowej.
Moc zielonej energii
3 Międzynarodowy Kongres Energii Odnawialnej – Green Power 2011, który rozpoczął się 5 października br. w Warszawie, na dwa dni połączył światy nauki, biznesu i polityki.
Czołowi eksperci, inwestorzy, ekolodzy i politycy spotkali się w Warszawie, by wymienić się doświadczeniami oraz przedstawić najnowsze osiągnięcia technologiczne, dotyczące wykorzystania OZE. Organizatorem imprezy była Polska Izba Gospodarcza Energii Odnawialnej, Fundacja REO i Międzynarodowe Targi Poznańskie. Partnerem merytorycznym oraz współorganizatorem sesji plenarnej „Środowisko” był Green Cross Poland. Patronat honorowy nad Kongresem objął prezydent Bronisław Komorowski. Jednymi z najważniejszych gości tegorocznego spotkania byli Waldemar Pawlak, wicepremier i minister gospodarki, oraz dr Jan Kulczyk, przewodniczący Rady Dyrektorów Green Cross International. – W Polsce OZE ma bardzo duży potencjał rozwoju, ale kluczowe jest przełamanie oporu finansistów przed inwestowaniem w taką energię – podkreślił W. Pawlak, uroczyście otwierając Kongres. Priorytetową kwestią poruszaną podczas obrad była konieczność podejmowania bardziej zdecydowanych, wspólnych działań na rzecz wykorzystania OZE w kontekście zielonej gospodarki. Moderujący sesję plenarną „Środowisko” dr Andrzej Kassenberg, prezes Zarządu Instytutu na rzecz Ekorozwoju, powiedział: – Ekorozwój nie jest już jedną z wielu alternatyw rozwoju, lecz jedyną alternatywą. Podczas panelu środowiskowego poruszono także sprawy kluczowe odnoszące się do pakietu klimatycznego. Prelegenci zgodnie przypomnieli wszystkim słuchaczom, że Polska, wstępując w struktury Unii Europejskiej, zgodziła się dostosować do polityki ekologicznej prowadzonej przez Wspólnotę. W dalszej częściSławomir Wontrucki,prezes LeasePlan Fleet Management, wyjaśnił, jak flota samochodów firmowych może pracować, nie zanieczyszczając środowiska. – Ekologiczna flota to przede wszystkim właściwy dobór aut, ale też monitorowanie poziomu zanieczyszczeń i szkolenia kierowców w zakresie ekologicznej jazdy. Korzyści są wymierne – mniejsze zużycie paliwa i lepszy stan samochodów. Dla biznesu to zysk finansowy, dla środowiska jakościowy – stwierdził. Podsumowując dyskusję, Dominika Kulczyk-Lubomirska, wiceprezes i CEO Green Cross Poland, współprowadząca sesję „Środowisko”, podkreślała potrzebę mówienia i poważnego traktowania proekologicznego myślenia. – Wydaje się, że świadomość to dziś kluczowa sprawa odnośnie zielonej energii – konkludowała.
Na podstawie strony internetowej www.mos.gov.pl oraz informacji prasowych nadesłanych do redakcji opracowała Barbara Krawczyk.