Jednym z elementów polityki energetycznej Unii Europejskiej jest poprawa efektywności końcowego wykorzystania energii. Podstawowym narzędziem stymulującym zachowania prooszczędnościowe odbiorców końcowych mają być tzw. białe certyfikaty.

Były one przedmiotem dyskusji, którą prowadzono w Warszawie (28-29 września br.) podczas konferencji pn. „Efektywność energetyczna – wdrażanie białych certyfikatów”. Spotkanie zostało zorganizowane przez Centrum Szkoleniowe z Grupy Fundacji Rozwoju Rachunkowości.
Polityka Unii Europejskiej w zakresie efektywności energetycznej zakłada, że do 2020 r. państwa członkowskie o 20% obniżą zużycie energii pierwotnej. – Dotychczas prowadzone badania wskazują, że Unia Europejska nie znajduje się na ścieżce do osiągnięcia tego celu – powiedział dr Leszek Karski z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W związku z tym Komisja Europejska najprawdopodobniej po 2013 r. wprowadzi nowe rozwiązania, które pozwolą na realizację unijnego celu. Należeć do nich będzie m.in. zobowiązanie wszystkich dystrybutorów energii lub przedsiębiorstw prowadzących detaliczną sprzedaż energii do rocznej oszczędności energii równej 1,5% wielkości jej sprzedaży w poprzednim roku.
Najważniejszą regulacją unijną, dotyczącą efektywności energetycznej, jest Dyrektywa 2006/32/WE z 5 kwietnia 2006 r. w sprawie efektywności końcowego wykorzystania energii i usług energetycznych. Do prawa polskiego implementuje ją Ustawa z 4 marca 2011 r. o efektywności energetycznej. Określa ona krajowy cel, jakim jest 9% oszczędności energii do 2016 r. Znaczny wpływ na osiągnięcie tego celu będą miały małe i średnie przedsiębiorstwa. Mirosław Semczuk z Agencji Rozwoju Przemysłu zwrócił uwagę, że racjonalizacja zużycia energii jest ciągłym procesem biznesowym. Jego zdaniem prezesi firm powinni nadać odpowiedni priorytet działaniom prowadzącym do poprawy efektywności energetycznej, powołać specjalny zespół ds. efektywności energetycznej, edukować swoich pracowników w tym zakresie, a także zlecić przeprowadzenie audytu wewnętrznego (ewentualnie zewnętrznego).
Zakres, rodzaje oraz sposób sporządzania audytów efektywności energetycznej omówił Włodzimierz Pomierny z Mazowieckiej Agencji Energetycznej. Realizacja audytu umożliwia stworzenie takich procedur jak wdrożenie systemów racjonalnego monitoringu zużycia energii, opracowanie długo- i krótkoterminowych planów działań oraz harmonogramów inwestycyjnych prowadzących do redukcji zużycia energii. Umożliwi też zaplanowanie przedsięwzięć modernizacyjnych ciągów technologicznych w aspekcie zmniejszenia energochłonności procesów produkcyjnych.
Podczas konferencji zaprezentowano też bankowe instrumenty dla inwestycji w zakresie efektywności energetycznej, omówiono kompetencje URE w ustawie o efektywności energetycznej, a także przedstawiono doświadczenia w realizacji audytów energetycznych. O tym, że podjęta przez organizatorów tematyka była interesująca, przekonuje fakt, iż rozmowy na tematy proefektywnościowe nie milkły nawet podczas przerw pomiędzy kolejnymi wystąpieniami.
 

Łukasz Bandosz