Już po raz szósty odbył się Ogólnopolski Kongres PETROBIZNES Energia – Chemia – Paliwa – Gaz. W jego trakcie omówiono m.in. strategie polskich koncernów w najbliższych latach na tle rynku europejskiego.

Organizatorem spotkania, które odbyło się 3 października br. w Warszawie, było Europejskie Centrum Biznesu. Partnerem Merytorycznym była firma Ernst & Young, zaś Partnerem Prawnym – Kancelaria Baker & McKenzie. Kongres objęty został patronatem honorowym przez ministra skarbu – Aleksandra Grada, ministra gospodarki – Waldemara Pawlaka, prezesa Urzędu Regulacji Energetyki – Marka Woszczyka, a także Polską Izbę Przemysłu Chemicznego, Izbę Gospodarczą Gazownictwa oraz Polską Izbę Paliw Płynnych.
Udział polskich i zagranicznych prelegentów zapewnił szersze, międzynarodowe spojrzenie na polską gospodarkę oraz pozwolił wymienić sugestie na temat dalszych perspektyw rozwoju w skali Unii Europejskiej. Tegoroczna edycja została podzielona na cztery panele, w których udział brali zarówno przedstawiciele rządu, eksperci, jak i prezesi, wiceprezesi, członkowie zarządów, oraz dyrektorzy spółek energetycznych, gazowych, paliwowych i chemicznych.
W ramach panelu otwierającego poruszono temat aktualnych regulacji i modeli funkcjonowania gazu ziemnego w Polsce, przemian europejskiego rynku gazu i jego wpływu na rodzimy rynek, a także regulowanych cen gazu w związku z wymogami III pakietu energetycznego.
Drugi panel dotyczył problematykę wykorzystania gazu w polskim sektorze energetycznym. Podczas dyskusji koncentrowano się głównie na korzyściach i zagrożeniach związanych z wykorzystaniem gazu w energetyce oraz starano się przybliżyć obecnie planowane projekty inwestycyjne. Pytano też o szczególnie zastanawiające opóźnienia w rozpoczęciu inwestycji w nowe bloki gazowe przez dużych inwestorów, a także o pozycję węgla jako podstawowego paliwa energetycznego.
W trzecim panelu dyskutowano o zmianach w bilansie paliwowym Polski i wynikających z tego wymaganiach wobec infrastruktury, o planowanych inwestycjach w infrastrukturę przesyłową i magazynową w Polsce oraz o projektach podziemnych magazynów ropy i paliw. Omawiana była też problematyka niezbędnych nakładów inwestycyjnych na infrastrukturę logistyczną, a także projektów mających na celu zapewnienie dywersyfikacji dostaw paliw gazowych.
Szczególnie interesującymi zagadnieniami podczas panelu chemicznego okazały się: polityka polska wobec sektora oraz strategie koncernów europejskich i transakcji kapitałowych na polskim rynku chemicznym. Dyskutowano także o przyszłości sektora w Polsce w kontekście głównych zagrożeń ze strony globalnych graczy.
Burzliwe rozmowy, zarówno pomiędzy panelistami, jak i uczestnikami, świadczą o dużym zainteresowaniu poruszonymi tematami i stanowią punkt wyjścia do debaty podczas kolejnej edycji Ogólnopolskiego Kongresu PETROBIZNES, która odbędzie się już jesienią przyszłego roku. Szczegóły można znaleźć na www.petrobiznes.pl.
 

Tomasz Sieduszewski, Europejskie Centrum Biznesu