W drużynie siła

Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Biogazowego powstała 26 czerwca br. w Warszawie. Prezesem UPEBI została Sylwia Koch-Kopyszko, a wiceprezesami Żaneta Domagalska i Marek Baryłko.
Kto pomoże?
Brzeskie Przedsiębiorstwo Energetyki szuka partnera do budowy dwóch układów kogeneracyjnych. Pierwszy, wyposażony w silnik gazowy o mocy elektrycznej od 0,7 MWe do 0,99 MWe oraz mocy cieplnej od 0,7 MWt do 0,99 MWt, ma być opalany gazem i produkować energię cieplną w cyklu całorocznym. Drugi układ, przeznaczony na sezon grzewczy, będzie opalany biomasą, biopaliwem, gazem lub innymi alternatywnymi paliwami z wyłączeniem miału węglowego, odpadów komunalnych, przemysłowych i medycznych o mocy cieplnej od 6 MWt do 10 MWt. Termin wykonania oraz rozpoczęcie dostaw ciepła w zakresie układu pierwszego planowane jest na 30 kwietnia 2013 r., a drugiego na 30 września 2014 r.
Konkursy NFOŚiGW
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił nabór wniosków w trybie konkursowym w ramach programów priorytetowych. Pierwszy to „Efektywne wykorzystanie energii. Część 2. Dofinansowanie zadań inwestycyjnych prowadzących do oszczędności energii lub wzrostu efektywności energetycznej przedsiębiorstw” (nabór wniosków w terminie od 16 lipca 2012 r. do 28 września 2012 r.). Drugi to dofinansowanie przedsięwzięć realizowanych w ramach I konkursu programu priorytetowego Inteligentne Sieci Energetyczne (ISE).
Zakres wspieranych inwestycji w ramach pierwszego konkursu obejmuje m.in.: racjonalizację zużycia energii elektrycznej, racjonalizację zużycia energii cieplnej i gazu, modernizację procesów przemysłowych oraz wdrażanie systemów zarządzania energią i jej jakością. Fundusz na dofinansowanie przeznaczył 156 623 560 zł.
Dofinansowanie w konkursie drugim przeznaczone będzie na działania inwestycyjne oraz nieinwestycyjne związane z wdrażaniem elementów ISE w obszarach pilotażowych. Formą dofinansowania będzie dotacja w zależności od rodzaju realizowanego działania oraz rodzaju beneficjenta. Dofinansowanie przedsięwzięć w ramach tego konkursu wynosi 150 mln zł. Wnioski należy składać od 3 grudnia 2012 r. do 31 stycznia 2013 r. Program wdrażany będzie w latach 2013-2018.
Łaskawa Komisja
Komisja Europejska zaakceptowała wniosek Polski o dalszy przydział bezpłatnych uprawnień do emisji w ramach unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) dla polskiego sektora energetycznego po 2012 r., ale pod warunkiem dokonania pewnych zmian.
Ku pomocy
Społeczna Rada do spraw Rozwoju Gospodarki Niskoemisyjnej została powołana Zarządzeniem Ministra Gospodarki z 18 maja 2012 r. Funkcję przewodniczącego pełni prof. dr hab. inż. Jerzy Buzek. Instytucja zastąpiła działającą dotychczas Społeczną Radę Narodowego Programu Redukcji Emisji.
Misją Rady jest dostarczanie ministrowi gospodarki niezależnej i wszechstronnej wiedzy w zakresie gospodarki niskoemisyjnej przy zapewnieniu zrównoważonego rozwoju kraju. Do jej zadań należy m.in. opracowywanie propozycji i koncepcji rozwiązań systemowych służących zmniejszeniu emisji z uwzględnieniem obowiązujących zobowiązań międzynarodowych i regulacji prawnych Unii Europejskiej. Członkowie Rady będą również brali udział w opracowywaniu Narodowego Programu Rozwoju Gospodarki Niskoemisyjnej.
Piątka dla gazu z łupków
PGNiG, ENEA, KGHM Polska Miedź, PGE i TAURON Polska Energia podpisały porozumienie umożliwiające przyśpieszenie prac poszukiwawczych gazu z łupków. Pierwszy gaz za sprawą wspólnego projektu może popłynąć już w 2016 r.
Zgodnie z umową zawartą 4 lipca br. pomiędzy spółkami, wspólne prace będą prowadzone na podstawie należącej do PGNiG części koncesji Wejherowo na padach: Kochanowo, Częstkowo, Tępcz (projekt KCT), gdzie wstępne badania potwierdziły występowanie gazu z łupków. Współpraca spółek na koncesji Wejherowo obejmie obszar o powierzchni ok. 160 km². Każdy z inwestorów będzie miał określony procentowo udział w budżecie projektu KCT, a szacowane nakłady na ten budżet wyniosą maksymalnie 1,72 mld złotych. Każda ze spółek powinna mieć zapewniony udział w kontroli realizacji projektu poprzez udział w powołanym w tym celu komitecie operacyjnym.
Na etapie prac poszukiwawczo-rozpoznawczych operatorem będzie PGNiG. Wydobycie może rozpocząć się w ciągu trzech lat. Na etapie eksploatacji złoża operatorem zostanie specjalnie utworzona spółka posiadająca koncesję eksploatacyjną.
200 tys. MWh i 796 tys. GJ
ENERGA zakończyła w Elblągu ważny etap budowy bloku energetycznego (25 MW) do produkcji energii elektrycznej i ciepła z biomasy. Realizowana przez spółkę ENERGA Kogeneracja inwestycja sprawi, że w Elblągu powstanie jedna z największych w Polsce jednostek wytwórczych wykorzystujących wyłącznie odnawialne biopaliwa. Planowana roczna produkcja wyniesie ponad 200 000 MWh energii elektrycznej oraz 796 000 GJ ciepła.
Kontraktacja zakończona
Widok Energia zakończyła kontraktację surowca dla swoich dwóch instalacji. W ramach umów zawartych z operatorami oraz rolnikami firma zabezpieczyła surowiec niezbędny do funkcjonowania swoich zakładów na kolejny sezon. Obecnie Widok może wyprodukować ponad 60 tys. ton granulatu pelet rocznie.
NIK o OZE
Najwyższa Izba Kontroli skrytykowała NFOŚiGW za nieprawidłowo wykorzystane środki pochodzące z opłat zastępczych i kar pieniężnych. Zgodnie z przepisami, środki te powinny być w całości przeznaczone na wspieranie rozwoju OZE. Tymczasem Fundusz wykorzystał na ten cel niecałe 22% z całej kwoty (2,8 mld zł), i to głównie poprzez zobowiązania wynikające z umów o dofinansowanie i udzielone promesy pożyczek w latach 2008-2011. Środki faktycznie wypłacone na rozwój OZE wyniosły zaledwie 3,9%.
NFOŚiGW, jako beneficjent opłat zastępczych i kar pieniężnych w zakresie OZE i ochrony środowiska, nie sprawdzał, jakie kwoty wpływały na jego konto. Nie kontrolował też poziomu ściągalności należnych opłat i kar. Z kolei minister środowiska (MŚ) nie sprawował należytego nadzoru nad działalnością NFOŚiGW. Nie reagował na niski stopień zaangażowania przez Fundusz środków przeznaczonych na wsparcie rozwoju wytwarzania energii elektrycznej z OZE. Dopiero w 2011 r. wprowadzono nowe regulacje, mające poprawić zarządzanie finansami, sprawozdawczość i proces planowania Funduszu. W latach 2008-2011 MŚ podejmowało liczne działania promujące rozwój OZE.
NIK pozytywnie oceniła działania Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w zakresie wspierania OZE w latach 2008-2011. Jednak zaledwie 15% budżetu wykorzystano na udzielenie pomocy finansowej dla inwestorów.
Minister gospodarki wywiązał się z większości zadań związanych z OZE określonych na lata 2008-2010. Prace w Ministerstwie Gospodarki nad nowymi przepisami regulującymi wytwarzanie energii z OZE były opóźnione i nie zostały sfinalizowane do czasu zakończenia kontroli.
Sprawnie i nowocześnie
W Jelczu-Laskowicach działa instalacja kogeneracyjna miejskiej ciepłowni gazowej, należącej do RWE. Wykonawcą zadania w systemie „pod klucz” była firma Centrum Elektroniki Stosowanej CES. Wybudowano agregatownię, zainstalowano moduł kogeneracyjny o mocy 0,6 MWeli 0,65 MWth, połączono go z układem grzewczym kotłowni oraz przebudowano kompleksowo system sterowania i monitoringu całego zakładu.
Mikronizacja biomasy
Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego z Warszawy buduje pierwszą na świecie ruchomą kontenerową siłownię energetyczną na biomasę mikronizacyjną, czyli biomasowy pył otrzymywany z biomasy. Projekt dofinansowano w ramach unijnego programu LIFE+. Inwestycja realizowana jest wspólnie z warszawskim Instytutem Energetyki.
Kontenerowa
W poznańskim oddziale Instytutu Technologiczno-Przyrodniczego (ITP) 27 czerwca br. została uruchomienia biogazownia kontenerowa. W wydarzeniu tym wzięło udział ok. 70 osób, w tym przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa: Bogdan Dombrowski, podsekretarz stanu, oraz Kazimierz Żmuda, zastępca dyrektora DRR. Koncepcję biogazowni oraz założenia techniczne opracował IPT, a projekt techniczny firma MEGA z Bełżyc k. Lublina, która wykonała instalację. Najważniejsze jej cechy to zwarta, modułowa budowa, dzięki czemu może biogazownia pracować w różnych konfiguracjach – jako samodzielna mikroinstalacja lub też jako element większego systemu.
 
 

Na podstawie: www.bpec.brzeg.pl, www.nfosigw.gov.pl, europa.eu, www.pois.gov.pl, www.mg.gov.pl, www.pgnig.pl, www.nik.gov.pl, media.energa.pl, www.naukawpolsce.pap.pl oraz materiałów prasowych opracowała Magdalena Lipiecka