Realizacja przedsięwzięć w sektorze energetyki odnawialnej napotkała na poważną przeszkodę. Stały się nią znowelizowane przepisy Kodeksu postępowania cywilnego(K.p.c.), obowiązujące od 3 maja 2012 r.

Wprowadzone zmiany nie tylko uderzą w inwestycje już istniejące, ale utrudnią też realizację kolejnych przedsięwzięć ze względu na ograniczenie szansy na pozyskanie finansowania. Nowe przepisy mogą bowiem skutecznie odstraszyć banki finansujące inwestycje.
Poważne zagrożenie
Wprowadzone niedawno w K.p.c. zmiany powodują przede wszystkim poważne zagrożenie utraty tytułu prawnego do nieruchomości dzierżawionych przez inwestorów. Ryzyko to jest tym istotniejsze, że zdecydowana większość farm wiatrowych, elektrowni słonecznych czy biogazowni powstaje na terenach, z których inwestorzy korzystają na podstawie umów dzierżawy.
Są one powszechnie stosowane zwłaszcza w przypadku budowy elektrowni wiatrowych. Z uwagi na zasięg terytorialny i wysokie koszty tego rodzaju inwestycji przedsiębiorcy nie decydują się na nabywanie własności czy prawa użytkowania wieczystego nieruchomości przeznaczonych na potrzeby realizacji elektrowni wiatrowych. Zawarcie umowy dzierżawy jest rozwiązaniem i tańszym, i bardziej elastycznym: po zakończeniu eksploatacji farmy wiatrowej, elektrowni słonecznej czy biogazowni przedsiębiorca energetyczny nie musi martwić się o to, jak sprzedać nieruchomość, która nie będzie mu...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?