Obowiązek nałożony przez prawo unijne oraz aspekt ekologiczny spowodowały, że szukając metod wykorzystania odnawialnych źródeł energii, wrócono również do sposobu znanego od tysiącleci – pozyskiwania energii z wód płynących.

Rozpoczęto na szeroką skalę poszukiwania miejsc do lokalizacji MEW, obejmujących zarówno istniejące elektrownie wymagające modernizacji, nieczynne przedwojenne młyny, czy też istniejące budowle hydrotechniczne bez infrastruktury energetycznej. Realizowano także przedsięwzięcia budowy MEW wraz z obiektem hydrotechnicznym od podstaw. W skali kraju mała energetyka wodna stała się zarówno popularna, jak i kontrowersyjna.
Prawne aspekty
W świetle obowiązujących w Polsce uregulowań prawnych pobór wody na cele hydroenergetyczne jest „szczególnym korzystaniem z wód”, wymagającym posiadania pozwolenia wodnoprawnego. W ramach postępowania należy również uzyskać pozytywną decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia, gdyż w myśl Rozporządzenia Rady Ministrów z 9 listopada 2010 r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, małe elektrownie wodne zalicza się do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko i w związku z tym wymagających przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko. Polskie prawo nakazuje zatem dokonan...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?