Dwa w jednym
Unia Europejska i Australia do lipca 2018 r. połączą systemy handlu uprawnieniami do emisji CO2.
Unijna komisarz ds. zmian klimatu – Connie Hedegaard – oraz australijski minister ds. zmian klimatu i efektywności energetycznej – Greg Comber – zapowiedzieli, że pełne połączenie systemów ze wzajemnym uznawaniem pozwoleń na emisję ma zacząć obowiązywać od lipca 2018 r. By w pełni połączyć oba systemy, Australia musi wprowadzić w nim pewne modyfikacje – znieść cenę minimalną na pozwolenia na emisję oraz ograniczyć możliwość wykorzystania jednostek CO2, pozyskanych na bazie międzynarodowego protokołu z Kioto. – To będzie znaczące osiągnięcie zarówno dla Europy, jak i Australii oraz kolejny dowód na silną międzynarodową współpracę na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatycznym – podkreśliła C. Hedegaard. Do momentu pełnego połączenia systemów oba rynki od 1 lipca 2015 r. do 1 lipca 2018 r. będą współpracowały „tymczasowo”. Oznacza to, że australijscy przedsiębiorcy będą mogli w tym czasie wykorzystywać unijne pozwolenia by rozliczyć się z emisji w Australii. – Od dzisiaj australijskie firmy mogą nabywać unijne pozwolenia pod kątem zapewnienia zgodności z wymogami Australii – zaznaczył Greg Combet. Połączenie unijnego i australijskiego systemu ułatwi funkcjonowanie firmom, które działają zarówno na europejskim, jak i australijskim rynku. By było to możliwe do połowy przyszłego roku, UE i Australia muszą zapewnić zgodność swoich rejestrów. 

"nie zatrzymuj. przetwarzaj"
Już po raz czwarty festiwalowi Coke Live Music Festival towarzyszyła akcja ekologiczna pod hasłem „nie zatrzymuj. przetwarzaj”.
Celem akcji prowadzonej przez firmę Coca-Cola, przy współpracy z organizacją odzysku Rekopol oraz fundacją Recal jest zachęcanie uczestników festiwalu do segregacji odpadów i recyklingu. Jak co roku zebrane i przyniesione do specjalnego punktu plastikowe lub papierowe kubki po napojach można było wymienić na nagrody wykonane w 50% z przetworzonych butelek PET. W ramach tegorocznej akcji zebrano 70 tys. plastikowych i papierowych kubków po napojach. Na terenie festiwalu pojawiły się plakaty informacyjne, zachęcające do udziału w akcji oraz specjalnie oznakowane pojemniki na odpady. – Cieszymy się, że również w tym roku młodzi ludzie w aktywny sposób uczestniczyli w akcji ekologicznej „nie zatrzymuj. przetwarzaj”. Dzięki temu wszystkie zużyte kubki trafiły do recyklingu, a Coke Live Music Festival jest jednym z najczystszych festiwali w Polsce – powiedziała Beata Ptaszyńska-Jedynak, kierownik ds. kontaktów zewnętrznych i komunikacji w Coca-Cola Poland Services. Inicjatywa „nie zatrzymuj. przetwarzaj” jest elementem rozbudowanej strategii CSR firm systemu Coca-Cola, w ramach której starają się one minimalizować swój wpływ na środowisko, skupiając się na takich obszarach jak ochrona zasobów wodnych, zarządzanie energią, ochrona klimatu oraz recykling i jego promocja.
 
Raport ws. łupków
Instytut Kościuszki przygotował raport na temat wpływu wydobycia gazu łupkowego na rozwój społeczno-ekonomiczny regionów.
Wynika z niego, że Polska może stać się pionierem rozwoju sektora gazu łupkowego w Europie i w perspektywie kilku lat odczuć pozytywne skutki swojego łupkowego success story, ale pod pewnymi warunkami. W raporcie przedstawiono charakterystykę podobieństw i różnic między sektorem gazu konwencjonalnego i niekonwencjonalnego oraz sformułowano listę obszarów ryzyka, mogących warunkować znaczenie sektora gazu łupkowego w Polsce i jego wpływ na wartości realne w gospodarce. Informacje w nim zawarte przedstawiono w oparciu o najnowsze dane ekonomiczne oraz wyniki badań socjologicznych, dotyczące postrzegania przez społeczeństwo amerykańskie korzyści związanych z funkcjonowaniem sektora łupkowego. Najważniejszą częścią publikacji jest rozdział analizujący doświadczenia polskich regionów, w których obecnie działają kopalnie gazu konwencjonalnego oraz znajdują się podziemne magazyny gazu. Wskazuje on na społeczno-ekonomiczne korzyści dla regionów, związane z funkcjonowaniem sektora wydobywczego gazu ziemnego i ropy naftowej. Patronat honorowy nad raportem pt. „Wpływ wydobycia gazu łupkowego na rozwój społeczno-ekonomiczny regionów – amerykańskie success story i potencjalne szanse dla Polski” objęło Ministerstwo Skarbu Państwa.
 
Odpowiedzialna JSW
Jastrzębska Spółka Węglowa, spełniając restrykcyjne kryteria, znalazła się w gronie 21 spółek, które weszły w skład nowego portfela RESPECT.
W ramach tego prestiżowego indeksu notowane są spółki zarządzane w sposób zrównoważony i odpowiedzialny społecznie oraz wyjątkowo atrakcyjne pod względem inwestycyjnym. Spółki notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w ramach indeksu RESPECT poddawane są szczegółowym audytom, powtarzanym co sześć miesięcy. Do indeksu kwalifikowane są firmy, charakteryzujące się najwyższą płynnością, będące liderami w zakresie ładu korporacyjnego (ang. corporate governance), ładu informacyjnego i relacji z inwestorami, a także w obszarze działań prośrodowiskowych, społecznych i adresowanych do pracowników. – Obecność w indeksie RESPECT dowodzi, że JSW spełnia najwyższe standardy w zakresie odpowiedzialnego prowadzenia biznesu – powiedział Jarosław Zagórowski, prezes JSW. – Cieszymy się, że doceniono nasze konsekwentne działania, m.in. na rzecz środowiska naturalnego i społeczności lokalnych. Wejście do indeksu RESPECT jest też doskonałym podsumowaniem naszej rocznej obecności na giełdzie, gdyż pokazuje, że prowadzimy nienaganną politykę w zakresie ładu informacyjnego i relacji z inwestorami. Indeks RESPECT stanowi realną referencję dla profesjonalnych inwestorów, gdyż daje gwarancję inwestycji w spółki o dużej płynności i najwyższych standardach zarządzania. Podobne indeksy na światowych giełdach skupiają spółki będące liderami w zakresie etycznego prowadzenia biznesu, ochrony środowiska i szacunku dla praw człowieka. Pierwszym tego typu indeksem był wprowadzony w 1999 r. Dow Jones Sustainability Indexes. 
 
Archiwum JSW
Izabela Olszewska, dyrektor Działu Rozwoju Sieci Biznesowej GPW wraz z Jarosławem Zagórowskim, prezesem JSW, podczas uroczystości wręczenia certyfikatu przyjęcia spółki do Indeksu RESPECT
 
 
Centrum dla energetyki jądrowej
Przy Instytucie Chemii i Techniki Jądrowej w Warszawie otwarto Centrum Radiochemii i Chemii Jądrowej.– Jest to jeden z najnowocześniejszych w Europie ośrodków badawczo-rozwojowych o kluczowym znaczeniu dla gospodarki – powiedziała wiceminister Hanna Trojanowska podczas otwarcia placówki, które miało miejsce 28 sierpnia br. – Badania prowadzone w centrum mają służyć potrzebom zarówno energetyki jądrowej, jak i medycyny nuklearnej – dodała. Ponadto podkreśliła, ze jest to jedna z osiemnastu na świecie i jedyna w Polsce placówka, która otrzymała tytuł Centrum Współpracującego z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej w zakresie technologii radiacyjnych i dozymetrii przemysłowej.
 
Warszawa siedzibą GCF?
Warszawa rywalizuje z Bonn (Niemcy), Mexico City (Meksyk), Windhoek (Namibia), New Songdo City (Republika Korei) i Genewą (Szwajcaria) o lokalizację siedziby Zielonego Funduszu Klimatycznego (ang. Green Climate Fund – GCF). Pod koniec sierpnia br. podczas pierwszego spotkania Zarządu GCF w Genewie ustalono m.in. kryteria i metodologię wyboru miasta – siedziby, a także zaprezentowano poszczególne kandydatury miast. Zarząd GCF jeszcze w tym roku musi dokonać wyboru, by móc go zatwierdzić podczas Konferencji Stron Konwencji Klimatycznej ONZ, która odbędzie się na przełomie listopada i grudnia br. w Doha.
 
Miliard na badania
Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) podpisały umowę dotyczącą wspólnego finansowania prac badawczych w polskich przedsiębiorstwach, które pozwolą na rozwój oryginalnych technologii eksploatacji gazu łupkowego. – Dziś jesteśmy liderem w poszukiwaniu gazu z łupków w Europie, chcemy być również liderem w zakresie technologii eksploatacji tego surowca – powiedział podczas uroczystości podpisania porozumienia Mikołaj Budzanowski, minister Skarbu Państwa. Budżet na realizację programu wynosi 1 mld zł. Wsparcie w wysokości od 3 do 200 mln zł można uzyskać na przedsięwzięcia badawczo-rozwojowe do momentu opracowania i komercjalizacji innowacyjnych technologii wydobycia gazu łupkowego. O pieniądze mogą ubiegać się konsorcja naukowe z udziałem przedsiębiorców.  
 
 
Na podstawie www.europa.eu, www.mg.gov.pl, www.mos.gov.pl, www.ncbir.pl, www.ik.org.pl,oraz informacji prasowych, nadesłanych do redakcji opracowała Małgorzata Masłowska-Bandosz