Godni polecenia

Certyfikaty „Firma Godna Polecenia” rozdano 7 marca br. Jednym z laureatów była firma piTERN. Wyróżnienie przyznano za najwyższy standard działań podejmowanych na rzecz wykorzystania energii słonecznej w budownictwie, niekwestionowaną pozycję lidera w branży oraz wzorcowe zarządzanie firmą. Certyfikat jest wydawany przez Biuro Promocji Gospodarczej i Certyfikacji w Poznaniu przy współudziale Poznańskiej Wyższej Szkoły Biznesu i Wielkopolskiego Zawiązku Pracodawców.

 

Ciepło z choinek

Zakończyła się czwarta edycja kampanii „Ciepło z natury”. W tym roku przedsiębiorstwo PGNiG TERMIKA zebrało 400 ton biomasy z choinek, co stanowi rekord. Uschnięte drzewka gromadziło 10 firm odbierających miejskie odpady. Następnie firma Zomis przygotowała z choinek zrębki, które będą ogrzewały przez cały rok ok. 120 mieszkań o powierzchni ok. 60 m2.

 

70 000 świadectw

Siedemdziesięciotysięczne świadectwo pochodzenia energii elektrycznej wytworzonej w źródłach odnawialnych zostało wydane w marcu 2013 r. Tylko w lutym 2013 r. prezes URE wydał 1680 świadectw dla energii elektrycznej wyprodukowanej w OZE i w wysoko sprawnej kogeneracji. To ponad połowa (53%) łącznej liczby świadectw wydanych w I kwartale 2012 r. W 2012 r. prezes URE wydał 14 798 świadectw pochodzenia OZE, na łączny wolumen 16 735 893,698 MWh (za produkcję w 2010 r., 2011 r. i 2012 r.) oraz 796 świadectw CHP, na łączny wolumen 25 836 599,517 MWh (za produkcję w 2010 r., 2011 r. i 2012 r.).

 

GE 2.5-120

GE wprowadziła na rynek turbinę 2.5-120, która w nowatorski sposób łączy doskonałą wydajność i zdolności produkcyjne w warunkach niskiej prędkości wiatru. W porównaniu do obecnie wykorzystywanego modelu, pozwala to zwiększyć wydajność o 25%, a możliwości produkcyjne o 15%. Turbina ta integruje system magazynujący, nowoczesne układy sterowania i algorytmy pogodowe. Dzięki temu minimalizuje także poziom hałasu, więc jest w stanie spełnić nawet najsurowsze normy w tym zakresie. Dodatkowo została skonfigurowana tak, aby odpowiadać normie dla klasy wietrzności IEC III i DIBT WZ2.

 

Ambitne gminy

Przedstawiciele władz lokalnych z całej Europy, w tym z Polski, 18 marca br. przekazali Unii Europejskiej 153 plany działań na rzecz zrównoważonej energii (SEAP). To część ich zobowiązania jako sygnatariuszy Porozumienia Burmistrzów i Prezydentów Miast (Covenant of Mayors), mającego na celu zwiększenie efektywności energetycznej i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w podległych im strukturach. Wśród polskich sygnatariuszy porozumienia znaleźli się: Niepołomice, Raciechowice, Dzierżoniów, Bielawa, Ełk, Stare Juchy, Laszki, Władysławowo, a także Bestwina, Jasienica, Jaworze, Kozy, Szczyrk, Wilamowice, Wilkowice, Buczkowice, Łękawica i Porąbka. Przedłożone plany działań wykazują łącznie 2 500 000 MWh energii elektrycznej, która będzie wytwarzana rocznie z odnawialnych źródeł energii.

Czternastu wybranych

Czternaście polskich firm, oferujących technologie środowiskowe, zakwalifikowało się do IV edycji programu Ministerstwa Środowiska – GreenEvo. Wśród wybranych przez Kapitułę konkursu rozwiązań znajdują się m.in.: hybrydowe kolektory słoneczne PVT (Energetyka Solarna en sol), fotowoltaika (Hymon Energy), wykorzystanie gazów odpadowych z odwiertów i przetwórstwa ropy naftowej do skojarzonego wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej (Mielec-Diesel Gaz), rekuperator Nikol (Nikol), Ecodomsystem – EDS (Tugeb Polbud) oraz Smart Lamp – elektroniczny układ zapłonowy do lamp wyładowczych sodowych oraz metalohalogenkowych (AZO Digital). Ponadto zakwalifikowali się: Makroterm z nisko kosztową solarną linią produkcyjną Solar Start-up, Polbud z systemem małych elektrowni wiatrowych, Far Data ze stacją monitorowania hałasu i warunków środowiskowych Enviro 151 oraz Frapol z synergicznym system zarządzania energią powietrza w budynku. Ostatecznie o wyborze laureatów zadecyduje drugie posiedzenie Kapituły, które odbędzie się 20 maja br.

 

Kawka za 800 mln

Ministerstwo Środowiska i NFOŚiGW wraz z funduszami wojewódzkimi ogłosili 28 lutego br. program KAWKA – „Likwidacja niskiej emisji wspierająca wzrost efektywności energetycznej i rozwój rozproszonych odnawialnych źródeł energii”, na który przeznaczono 800 mln zł. Bezzwrotne dotacje będą udzielane przez wojewódzkie fundusze. Kwota dofinansowania wyniesie do 90% kosztów kwalifikowanych, w tym do 45% kosztów przedsięwzięcia ze środków udostępnionych przez NFOŚiGW. Dofinansowane zostaną przedsięwzięcia zlokalizowane na obszarze miasta powyżej 10 tys. mieszkańców. W ramach tego programu samorządy przez kolejnych pięć lat będą mogły ubiegać się o wsparcie.

 

Młodzi i zdolni

Polski Wynalazek 2013 r. to konkurs skierowany do wszystkich, którzy zajmują się wynalazczością, innowacyjnością oraz poszukują nowych, praktycznych rozwiązań w życiu codziennym. W tegorocznej edycji wśród finalistów znalazł się fotobioreaktor z systemem solar-tracker do produkcji biopaliw III generacji. Wynalazek pozwala na prowadzenie efektywnej ekonomicznie hodowli mikroalg bogatych w lipidy, z których następnie wytwarza się biopaliwo. Nagrodzono także pojazd zeroemisyjny krioNgine. Jest on napędzany czynnikiem kriogenicznym (ciekłym gazem). Wykorzystywany może być w tzw. małej logistyce, zwłaszcza w hutnictwie, energetyce itp.

 

Polska w CCAC

Polska jest pierwszym krajem UE z Europy Środkowo-Wschodniej, który został partnerem Koalicji na rzecz Klimatu i Czystego Powietrza (Climate and Clean Air Coalition to Reduce Short-Lived Climate Pollutants – CCAC). Koalicja to inicjatywa zarządzana przez Program Środowiskowy ONZ. Skupia państwa, które podejmują działania na rzecz ograniczania zanieczyszczeń, powstających wskutek uwalniania różnych gazów cieplarnianych do atmosfery, co ostatecznie wpływa na zmiany klimatu. Europejskimi członkami Koalicji są obecnie (oprócz Polski) Komisja Europejska, Dania, Finlandia, Szwecja, Holandia, Niemcy, Austria, Francja, Włochy i Wielka Brytania.

 

Umowa na negawaty

W siedzibie Operatora Systemu Przesyłowego w Konstancinie-Jeziornie, Polskie Sieci Elektroenergetyczne i PGE GiEK podpisały 22 marca br. umowę na realizację usługi „Praca interwencyjna: redukcja zapotrzebowania na polecenie OSP”. Chodzi o tzw. negawaty. Jest to pierwsza w historii polskiej energetyki umowa na wykonanie usługi redukcji mocy na polecenie operatora systemu przesyłowego. Obejmuje ona interwencyjne ograniczenie poboru mocy przez urządzenia odbiorców. Rozwiązanie to stanowi jeden z elementów obrony KSE przed zakłóceniami o charakterze nadzwyczajnym. Wykonawcę tej usługi PSE wyłoniły w ramach przeprowadzonego w tym roku przetargu publicznego.

 

Mikrokogeneracyjne LPG

GASPOL jako pierwszy w Polsce uruchomił w rozlewni gazu instalację mikrokogeneracyjną na LPG. Dzięki niej będzie produkować ciepło i energię elektryczną na własne potrzeby, a nadwyżki sprzeda do sieci. Urządzenie pozwala na zmniejszenie kosztów zużycia energii o 25% i redukcję rocznej emisji CO2 o ponad 20%. Planowany zwrot z inwestycji nastąpi po sześciu latach, a przy sprzedaży żółtych certyfikatów po pięciu latach. Premiera nowego urządzenia odbyła się 26 marca 2013 r. w Pleszewie.

 

Sprawność skojarzona zastosowanego rozwiązania wynosi 96%, co plasuje je w czołówce najbardziej efektywnych urządzeń do wytwarzania ciepła i energii elektrycznej na świecie. W rozlewni GASPOLU zainstalowano mCHP duńskiej firmy EC Power. Urządzenie produkuje 20 kWh energii elektrycznej i 40 kWh energii cieplnej, aktualnie zużywanych przez rozlewnię w 100% na potrzeby własne. – Ten proces inwestycyjny był dla nas wyzwaniem, ponieważ rynek energii w Polsce znajduje się w przededniu wielkich zmian. W naszym podejściu musieliśmy zatem uwzględnić aktualny i planowany stan prawny. Po zrealizowaniu tej inwestycji nasz ogromny kapitał to unikalna wiedza i doświadczenie w każdym z obszarów: prawnym, finansowym, organizacyjnym i technicznym. Bardzo się z tego cieszę, bo wg naszych analiz, okres zwrotu z inwestycji mikrokogeneracyjnej może wynieść już pięć lat. To czyni tę technologię bardzo interesującą dla klienta, także w polskich warunkach rynkowych – powiedział Sławomir Mikulski, dyrektor handlowy GASPOLU.

 

 

Na podstawie: termika.pgnig.pl, www.ure.gov.pl, www.managenergy.net, greenevo.gov.pl, www.nfosigw.gov.pl, www.pse-operator.pl, www.tvp.pl oraz informacji prasowych opracowała Magdalena Lipiecka