SkładowIS(k)O
Częstochowskie Przedsiębiorstwo Komunalne otrzymało zintegrowany Certyfikat Jakości ISO, który potwierdza wysokie standardy w zakresie ochrony środowiska, BHP i zarządzania, jakie osiągnęło składowisko odpadów w Sobuczynie, na które trafiają wszystkie odpady z miasta. Wdrażanie Zintegrowanego Systemu Zarządzania Jakością Środowiska, Bezpieczeństwa i Higieny Pracy CzPK rozpoczęło w listopadzie 2004 r.

Zamknął, bo nie spełniały
Ostrowiec Świętokrzyski, Skarżysko-Kamienna, Marcinków, Julianów i Opatów to miejscowości, w których na wniosek wojewody świętokrzyskiego zostały zamknięte wysypiska odpadów. Powodem tej decyzji jest niespełnianie wymogów ochrony środowiska. Główne przyczyny to: niewłaściwa lokalizacja (na obszarach zbiorników wód podziemnych i na terenach zalewowych) oraz brak stosownych zabezpieczeń (przeciwpowodziowych i izolacji).

Ekologia transgraniczna
Blisko milion złotych wynosi budżet projektów, które będą realizowane w latach 2006-2007 przez Związek Komunalny „Wisłok” w Rzeszowie. Jednym z obecnie kontynuowanych programów – wspólnie ze stroną ukraińską – jest projekt „Partnerskie centra edukacji ekologicznej Rzeszów – Lwów”. W jego ramach zostanie przeprowadzona edukacja ekologiczna ukraińskiego społeczeństwa, której mają służyć szkolenia odbywające się w terenie po obu stronach granicy. Część zajęć praktycznych zostanie sfilmowana i pokazana zarówno w polskiej, jak i w ukraińskiej telewizji. Dla najmłodszych realizowany będzie program „W poszukiwaniu Ekolandii”, w ramach którego odbywać się będą 10-dniowe turnusy wakacyjne.

Kompaktor na składowisku
MZGOK w Koninie, po zakończeniu technologicznego dozbrajania ciągu sortowniczego w linię do segregacji szkła i doczyszczania surowców wtórnych, zakupił 36-tonowy kompaktor TANA G36. Jego dostawcą jest firma Tamtron – Unia z Katowic. Maszyna osiąga moc 400 KM, jego siła nacisku wynosi 176 600 N, zaś szerokość robocza 3800 mm. Dzięki jego eksploatacji znacznie wydłuży się okres użytkowania składowiska, które obecnie zajmuje powierzchnię 16,7 ha. Miesięcznie trafia na nie ok. 6 tys. ton odpadów. Jeszcze w tym roku zakład rozpocznie kompleksową inwestycję w zakresie modernizacji składowiska, o wartości ok. 9,5 mln zł.

Dostęp do baz danych
Funkcjonująca przy British Council Biblioteka Brytyjska w Poznaniu otworzyła centrum multimedialne, dzięki któremu jej członkowie mają bezpłatny dostęp do brytyjskich baz danych praktycznie ze wszystkich dziedzin życia, w tym związanych z ochroną środowiska. W najbliższym czasie British Council planuje otworzyć podobne centra multimedialne w Katowicach, Łodzi i Toruniu.
(ak)


Profesjonalna segregacja
8 mln zł kosztować będzie nowoczesne Centrum Gospodarki Odpadami, które powstanie w gminie Jarocin. Docelowo będzie ono obsługiwać ponad 170 tys. mieszkańców z powiatów jarocińskiego, pleszewskiego oraz średzkiego. Linia sortownicza segregować będzie m.in. szkło, papier i plastik, a jej przepustowość wyniesie 700 ton odpadów rocznie. Ponadto powstanie też kwatera o powierzchni powyżej 2 ha do deponowania odpadów niesegregowanych, a także magazyn odpadów niebezpiecznych, magazyn surowców oraz zaplecze techniczne, w którym znajdzie się m.in. miejsce dla kruszarki do gruzu budowlanego. Budowa centrum rozpocznie się prawdopodobnie jeszcze w tym roku.

Personalia
6 marca br. prezes Rady Ministrów odwołał prof. Andrzeja Mizgajskiego ze stanowiska sekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska. Funkcję sekretarza stanu pełnił on od 31 maja 2005 r., a wcześniej – od 1 kwietnia 2004 r. do 31 maja 2005 r. – był podsekretarzem stanu. Profesor Mizgajski wraca na Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Nowa siedziba
Firma Hako Polska z Krakowa, oferująca profesjonalny sprzęt czyszczący, otworzyła nową siedzibę. Powierzchnia całego budynku wynosi 1300 m2 (w tym magazyn – 500 m2 i warsztat 550 m2). Ma w nim być uruchomiony serwis dla maszyn komunalnych klasy Citymaster oraz Multicar. Ponadto w nowych pomieszczeniach działać będzie centrum szkoleniowe. – Jesteśmy przekonani, że nowy budynek pozwoli nam na szybki rozwój, szczególnie w branży komunalnej – podkreślał Dariusz Mikołajczyk, prezes Zarządu Hako Polska.
(ps)


Składowiska bez planu
Na posiedzeniu sejmowej Komisji Ochrony Środowiska (9 marca br.) Wojciech Stawiany, Główny Inspektor Ochrony Środowiska przedstawił wyniki kontroli przeprowadzonej od czerwca do sierpnia 2005 r. Objęto nią 72 gminy, 94 przedsiębiorstwa zajmujące się odbieraniem odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, 42 gminne jednostki prowadzące działalność w zakresie zbierania odpadów komunalnych oraz 76 składowisk. Kontrola miała ocenić zgodność postępowania przedsiębiorców i administracji publicznej z przepisami m.in. ustawy o odpadach oraz ustalić problemy dotyczące gospodarki odpadami. Spośród 94 podmiotów zbierających odpady komunalne tylko 66 prawidłowo prowadziło ewidencję gospodarki odpadami. Najczęściej stwierdzanymi nieprawidłowościami wśród tych podmiotów był jednak brak zezwoleń na transport lub odbiór odpadów oraz przekazywanie odpadów podmiotom nieposiadającym zezwolenia na prowadzenie działalności. Natomiast 30 na 42 skontrolowane gminne jednostki organizacyjne prawidłowo prowadziły taką ewidencję. Kontrola 76 składowisk odpadów wykazała, że 47 z nich posiadało decyzję na prowadzenie działalności w zakresie unieszkodliwiania lub odzysku odpadów, a 59 składowisk prawidłowo prowadziło ewidencję. Ponadto aż 57 gmin nie miało planu gospodarki odpadami.

Plebiscyt na dyrektora
Rozpoczyna się Plebiscyt na Dyrektora Roku 2005 Zakładu Oczyszczania Miasta. Organizatorami przedsięwzięcia są Krajowe Forum Dyrektorów Zakładów Oczyszczania Miast oraz redakcja „Przeglądu Komunalnego”. O tytuł Dyrektora Roku może ubiegać się dyrektor lub prezes firmy, spełniający warunki określone dla przedsiębiorców, tj. posiadający zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie zbierania i transportu, odzysku lub unieszkodliwiania odpadów komunalnych. Dodatkowym kryterium jest co najmniej pięcioletni staż pracy na ww. stanowisku. Zgłoszenia należy kierować do Biura Zarządu KFDZOM do 9 czerwca br. Lista nominowanych zostanie podana do publicznej wiadomości w lipcowym numerze „Przeglądu Komunalnego”. Ogłoszenie zwycięzcy nastąpi podczas jesiennego zjazdu KFDZOM, a uroczyste wręczenie tytułu i statuetki „Heraklesa” odbędzie się podczas Targów POLEKO 2006 w Poznaniu (dodatkowe informacje, regulamin i wzór karty zgłoszenia dostępne są na stronach www.forum-dyrektorow.pl oraz www.komunalny.pl).

Niepełnosprawni sortują
Pierwszych 11 niepełnosprawnych rozpoczęło pracę w Zakładzie Utylizacji Odpadów Komunalnych w Kobiernikach k. Płocka. Pomysł na ich zatrudnienie zrodził się w Regionalnym Centrum Edukacji Ekologicznej, które poprzez tamtejszy Powiatowy Urząd Pracy zapewniło przygotowanie zawodowe, półroczną pensję oraz zwrot kosztów dojazdu do pracy. Niepełnosprawni pracują przy tzw. doczyszczaniu zbiórki selektywnej, a więc rozdzielają plastikowe butelki w zależności od ich koloru i zajmują się segregowaniem makulatury. Jeszcze w kwietniu Zakład w Kobiernikach zamierza przyjąć do pracy kolejne osoby niepełnosprawne.

Czyścioch na ptaki
Od 2 marca br. PPUH„Czyścioch, zajmujący się na terenie Białegostoku wywozem odpadów komunalnych, oczyszcza też miejskie skwery z martwych ptaków. W tym celu został uruchomiony specjalny numer dla mieszkańców, pod którym można zgłaszać tego typu przypadki. Każdy z interweniujących pracowników firmy został wyposażony w skafander, maskę oraz rękawice. Znaleziony ptak jest umieszczany w specjalnym plastikowym pojemniku, a następnie przewożony do chłodni. Tam lekarz weterynarii pobiera próbkę do badania na obecność wirusa H5N1. Następnie znaleziony ptak trafia do spalarni. Od momentu rozpoczęcia akcji pracownicy białostockiego Czyściocha zebrali ich ok. 140. Są to głównie gołębie, szpaki oraz dzikie kaczki.

Technologie z Australii
Wysoko rozwinięte technologie w zakresie utylizacji odpadów oraz gospodarka wodno-ściekowa to tematy spotkania ministra środowiska, prof. Jana Szyszki, i Iana Forsytha, ambasadora Związku Australijskiego, które odbyło się 17 marca br. Efektem rozmów było podpisanie wspólnego oświadczenia o współpracy w dziedzinie technologii, dóbr i usług służących ochronie środowiska. Jego przedmiotem jest m.in. obustronna pomoc w ochronie żywych zasobów przyrodniczych. Przedsiębiorcy z Australii są zainteresowani m.in. prezentacją w Polsce swoich technologii w zakresie unieszkodliwiania odpadów.

Pod Wawelem posortują
W Krakowie została oddana do użytku sortownia odpadów, zrealizowana przez Urząd Miasta i Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w ramach dofinansowanego ze środków unijnych projektu „Kraków: gospodarka odpadami. Etap I”. Uroczystość otwarcia odbyła się 16 marca br. Koszt sortowni wyniósł blisko 4 mln euro.

Na śmiecących – komornik
Osobom bez podpisanej umowy na wywóz nieczystości władze Kielc przymusowo postawią kosze, za które będą musieli płacić. Tym, którzy będą chcieli się od tego uchylić, miejscy włodarze grożą spotkaniem z komornikiem. Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie miasta wszedł w życie w połowie lutego br. Na tej podstawie wydział ochrony środowiska kieleckiego magistratu opracowuje bazę danych firm i osób, które powinny dostać kontener. Szacuje się, że ponad dwa tysiące osób i firm nie ma dotychczas podpisanej umowy na wywóz nieczystości.

Ekologia w obiektywie
„Oblicza Ziemi: Nowoczesne Technologie – Klimat – Odpowiedzialność” – to temat kolejnej, szóstej edycji konkursu fotograficznego firmy Bayer. Poświęcona jest ona problemom związanym ze zmianami klimatu na Ziemi oraz zanieczyszczeniom środowiska i jego degradacji. Prace konkursowe można zgłaszać do 14 maja br. Dla zwycięzców przewidziano nagrody pieniężne, szkolenie z zawodowym fotografem oraz lotniczą sesję fotograficzną.

Informator przygotował Sebastian Petrus