Oszczędzasz – wygrywasz
Laureatem zeszłorocznej edycji konkursu „Europejskie Trofeum Energetyczne” została angielska firma Centrica Business Services. W porównaniu z wartością bazową zredukowała ona zużycie energii o ponad 30%. Największe znaczenie miało tu określenie i kontrola czasu, przez jaki wykorzystywane są poszczególne pomieszczenia i sprzęt biurowy. Dodatkowo w spółce rozpowszechniono informacje nt. optymalnego wykorzystania energii oraz wprowadzono system zachęt dla pracowników postępujących wedle tych wskazówek. Firma Centrica szacuje, że w tym roku rachunek za energię będzie niższy od ubiegłorocznego o 24 tys. euro.
W sumie w konkursie wzięło udział 42 uczestników: 33 przedsiębiorstwa i dziewięć urzędów miast z Francji, Niemiec, Węgier, Włoch, Polski oraz Wielkiej Brytanii. Rywalizowały one o nagrody o łącznej wartości 52 tys. euro. Wręczono je podczas uroczystej gali, która odbyła się 30 listopada. Zwycięzca otrzymał 10 tys. euro. Wśród innych laureatów znalazły się Dresdner Bank – 21% zaoszczędzonej energii (Niemcy), Ducati Motor Holding – 15,6% (Włochy), Biopetrol – 13,4% (Węgry), Książnica Beskidzka – 11,9% (Polska) oraz Electricitè de France – 7%. Średnia ilość zaoszczędzonej przez uczestników konkursu energii wyniosła 5,6%.
Organizatorzy konkursu przygotowali również nagrodę za najlepszą kampanię motywacyjną dla pracowników. Otrzymał ją urząd miasta w Bolonii. W zajmowanym przez niego budynku zużycie energii zmniejszono o 8,7%.
Nasz krajowy laureat – Książnica Beskidzka – wprowadził stały monitoring zużycia energii przez służby odpowiedzialne za administrowanie obiektem w zakresie dostosowywania parametrów energetycznych do aktualnych potrzeb i wyłączania zbędnego oświetlenia czy urządzeń biurowych. W Książnicy przeprowadzono również kampanię informacyjną wśród pracowników.

Szpitalne inwestycje
W listopadzie ubiegłego roku zakończono prace modernizacyjne systemu ciepłowniczego w Wojewódzkim Szpitalu Rehabilitacyjnym w Górowie Iławeckim (województwo warmińsko-mazurskie). W ramach projektu powstała nowoczesna kotłownia na biomasę o mocy 400 kW, zmodernizowano całą sieć ciepłowniczą (wymiana rur na preizolowane), obiekty wyposażono w nowoczesne węzły cieplne z automatyką pogodową oraz zamontowano instalację próżniowych kolektorów słonecznych o łącznej powierzchni 30 m2, w której wytwarzana będzie ciepła woda przeznaczona głównie do basenu rehabilitacyjnego.
Modernizacja całego systemu umożliwiła zmniejszenie mocy kotłowni z 639 na 400 kW. Zamiana źródła energii z tradycyjnego na biomasę przyczyniła się do znacznego ograniczenia kosztów i redukcji emisji zanieczyszczeń. Dzięki instalacji kolektorów słonecznych zredukowano koszty wytwarzania ciepłej wody użytkowej. Docieplono również ściany zewnętrzne budynku (łącznie 1793 m2) oraz dachy (1069 m2). W wyniku realizacji projektu zapotrzebowanie szpitala na ciepło zmniejszyło się o 33%. Modernizacja obiektów przyczyniła się do całkowitego wyeliminowania emisji dwutlenku siarki, dwutlenku węgla i pyłów oraz redukcji emisji tlenków azotu o ok. 58%.
Wartość projektu to blisko 1,7 mln zł. Środki te pochodziły z dotacji EkoFunduszu (474,6 tys. zł) oraz z pożyczek z Narodowego (28% całości przedsięwzięcia) i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (12%). Niecałe pół miliona złotych wyłożył szpital.

Przyjęto rozporządzenie
Rada Ministrów wydała rozporządzenie w sprawie przyjęcia Krajowego planu rozdziału uprawnień do emisji dwutlenku węgla na lata 2005-2007 oraz wykazu instalacji czasowo wykluczonych ze wspólnotowego systemu handlu uprawnieniami do emisji w okresie od 1 stycznia 2005 r. do 31 grudnia 2007 r. Dokument ten, przyjęty 27 grudnia ub.r., określa trzyletni limit emisji dwutlenku węgla na poziomie 717,3 mln ton. W rozporządzeniu wskazano listę 212 instalacji, których emisja stanowi mniej niż 0,15% puli, jaką w ramach systemu rozdzielono dla instalacji krajowych. Łącznie na cały okres rozliczeniowy 2005-2007 instalacje czasowo wykluczone z systemu mogą wyemitować 1 071 195 ton CO2. Dokument jest aktem wykonawczym do ustawy z 22 grudnia 2004 r. o handlu uprawnieniami do emisji do powietrza gazów cieplarnianych i innych substancji.

Kolumnę przygotowała: Katarzyna Terek