Pomimo że regulacje prawne stały się ostatnio bardziej przyjazne dla rozwoju energetyki wiatrowej, to nie nastąpił zdecydowany przełom w jej rozwoju. Jednak bliskość 2010 r., w którym Polska zostanie rozliczona z poziomu zielonej energii, zmusza do większego zainteresowania się tym źródłem.
24 listopada ub.r. w Gdańsku odbyła się konferencja pt. „Perspektywy rozwoju energetyki wiatrowej na morzu i lądzie”. Dwie poprzednie konferencje z tego cyklu, zorganizowane przez Bałtycką Agencję Poszanowania Energii w 2000 i 2002 r., wskazywały na konieczność rozwoju energetyki wiatrowej, pokazując jej dynamiczny rozwój w innych krajach i duży potencjał w północnej części Polski. Ten region kraju charakteryzuje się dobrymi warunkami wiatrowymi, a ponadto są tam obszary o małym zaludnieniu i niskich walorach krajobrazowych.
Ubiegłoroczna konferencja podzielona została na trzy sesje tematyczne. Podczas pierwszej, zatytułowanej „Polityka państwa a rozwój energetyki wiatrowej na morzu”, najpierw wygłoszone zostały trzy referaty, prezentujące stanowiska Ministerstw: Środowiska, Gospodarki oraz Budownictwa i Transportu. Kolejne wystąpienia dotyczyły miejsca energetyki odnawialnej w polityce energetycznej państwa oraz stanu i perspektyw rozwoju energetyki wiatrowej. Dalsze cztery referaty miały charakter techniczny i omawiały lokalizację farm wiatrowych na morzu. Ostatnie wystąpienie pierwszej sesji dotyczyło bankowych warunków finansowania budowy farm wiatrowych.
W ramach drugiej sesji „Polityka regionalna i gminna w zakresie planowania farm wiatrowych” w sześciu referatach przedstawione zostały stanowiska w tej kwestii Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego i Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz trzech gmin zaangażowanych w procesy planistyczne.
W trzeciej, ostatniej sesji głos zabrali naukowcy i przedstawiciele placówek badawczych: Instytutu Morskiego, Instytutu Meteorologii i Gospodarki Morskiej, Akademii Ekonomicznej z Wrocławia i Politechniki Gdańskiej. Ich referaty związane były z tematyką aspektów technicznych, ekonomicznych i środowiskowych budowy elektrowni wiatrowych. Przedstawiony został również konkretny przykład planowania i budowy farmy wiatrowej.
Łącznie podczas konferencji wygłoszono 22 referaty. Szerokie spektrum poruszonych problemów z zakresu rozwoju energetyki wiatrowej na morzu i lądzie z całą pewnością przyczyni się do zwiększenia zainteresowania energią wiatru, a przede wszystkim ułatwi zainteresowanym stronom realizację w przyszłości projektów związanych z energetyką wiatrową. Listopadowa konferencja poprzez szerzenie know-how przyczyni się do niwelowania podstawowej bariery hamującej rozwój energetyki wiatrowej w Polsce, jaką jest brak rzetelnej i łatwo dostępnej informacji na ten temat.
(ew)