Miliardy na OZE
W 2004 r. w odnawialne źródła energii zainwestowano 30 mld dolarów. Najszybszy przyrost inwestycji notuje się w instalacjach solarnych i turbinach wiatrowych.
Jak wynika z raportu na temat odnawialnych źródeł energii, prawie 40 mln gospodarstw domowych do podgrzewania wody wykorzystuje kolektory słoneczne, a ponad 4,5 mln konsumentów energii elektrycznej w Europie, USA, Kanadzie i Japonii nabywa ją poprzez certyfikaty. Obecnie 48 krajów (w tym 14 rozwijających się) dysponuje różnymi formami wsparcia i promocji dla OZE. Kraje rozwijające się na wsparcie OZE otrzymują ok. 500 mln dolarów rocznie z różnych źródeł, m.in. z Banku Światowego, Niemieckiej Grupy Finansowej czy globalnych funduszy na środowisko.

Dzisiaj dla jutra
Unia Europejska w latach 2004-2006 zainwestuje 440 mln euro w badania na rzecz nowych technologii dla odnawialnych źródeł energii. Badania mają przyczynić się do osiągnięcia celu 12% zużycia energii z odnawialnych zasobów do 2010 r. Janez Potocnik, komisarz UE ds. nauki i badań, powiedział: – Dzisiejsze badania dostarczają wiedzy dla jutrzejszych rozwiązań. Naszym długoterminowym celem jest transformacja obecnej energetyki, opartej na źródłach kopalnych, na bezpieczniejsze i efektywniejsze zasoby. Oparcie naszej wiedzy na temat odnawialnych źródeł energii na badaniach jest ważnym krokiem dla osiągnięcia tego celu.
Badania na rzecz energetyki odnawialnej obejmują obecnie 50% programu badawczego w energetyce. Komisja Europejska proponuje wzrost tych badań w latach 2007-2013. Zostanie podjęta próba stworzenia platformy technologicznej dla fotowoltaiki. W przygotowaniu jest też podobna platforma dla energetyki wiatrowej.

Niemiecki wzrost
Odnawialne źródła energii pokrywają w Niemczech prawie 10% konsumpcji energii. Wzrost konsumpcji energii z odnawialnych zasobów w ostatnim roku wzrósł w tym kraju z 3,1 do 3,6%. Niewielki wzrost nastąpił także w zużyciu ciepła z odnawialnych źródeł: z 4,1% do 4,2%. Najszybszy wzrost nastąpił w paliwach: z 0,9 do 1,6%. W Niemczech odnawialne źródła energii generują dochód w wysokości 11,5 mld euro i zatrudniają ok. 130 tys. ludzi.

Parlament Europejski o zmianach klimatycznych
Parlament Europejski podjął rezolucję wzywającą kraje UE do opracowania jeszcze przed 2008 r. porozumienia na temat zmian klimatycznych po 2012 r. Parlament proponuje ustalenie priorytetów dla redukcji do 2020 r. emisji gazów o 30%. Wezwał także do ustanowienia już od 2009 r. nowego podatku, tzw. ekopodatku, od samochodów emitujących za dużo CO2. Europejska grupa przemysłowa UNICE skrytykowała propozycje Parlamentu, wzywające do unifikacji redukcji gazów cieplarnianych, twierdząc, że polityka taka doprowadzi do zachwiania zasad ekonomii wielu krajów europejskich.

Nowe działania
Komisarz UE ds. środowiska, Stavros Dimas, zapowiedział wprowadzenie nowych mechanizmów wpływających na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. W tym celu powołano trzy nowe grupy robocze, które ocenią sytuację i zaproponują nowe działania m.in. w obszarze lotnictwa i transportu.
Osobna grupa robocza zajmie się przeglądem polityki dotyczącej pierwszego programu zmian klimatycznych. Branżowe organizacje pozarządowe wzywają, aby w wypracowywaniu polityki kierować się interesem konsumentów, a nie producentów, którzy mają w UE silne grupy lobbujące.

Handel emisjami do poprawki
W raporcie sporządzonym przez Fundację WWF wykazano wiele niedostatków w handlu emisjami, które mogą spowodować, że przedstawiony w Protokole z Kioto cel redukcji emisji o 8% nie zostanie osiągnięty. Raport koncentruje się na handlu emisjami pomiędzy wielkimi przedsiębiorstwami oraz analizuje narodowe plany alokacji emisji w sześciu krajach członkowskich UE, które obejmują 68% handlu emisjami zawartymi w programie ETS. Są to: Niemcy, Włochy, Polska, Holandia, Hiszpania oraz Wielka Brytania. Raport pokazuje, że dla wielu krajów określony poziom redukcji CO2 jest niesprawiedliwy.
Europejski program handlu emisjami jest najważniejszym na świecie instrumentem służącym czystemu środowisku i przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym poprzez redukcję CO2. Ale obecnie emisja CO2 w Europie wzrasta – powiedział Oliver Rapf z WWF. – UE posiada potencjał, który w zakresie handlu emisjami może stanowić modelowe rozwiązanie dla reszty świata. To powinno prowadzić do powstania inicjatyw w zakresie unikania „brudnych” technologii, wykorzystujących węgiel i emitujących CO2 do atmosfery.
Według raportu największego obniżenia emisji powinny dokonać Włochy, a zaraz za nimi Hiszpania. Program ETS obejmuje 46% całkowitej emisji CO2 w UE. Oznacza to, że rządy krajów europejskich w drugiej fazie wdrażania programu (czyli w 2008 r.) będą negocjować w sprawie handlu emisjami, które stanowią połowę wszystkich zanieczyszczeń w Europie.

Przygotowała Alicja Kostecka na podstawie Eddie News i „Made in Germany”