Informator – Świat
Komisja Europejska określiła podstawy europejskiej polityki energetycznej w nowej „Zielonej księdze”. Dokument określa sześć priorytetowych dziedzin energetycznych i przedstawia 20 konkretnych propozycji działań. Komisja proponuje, by proces kształtowania polityki energetycznej oprzeć na strategicznym przeglądzie energetycznym UE, który systematycznie byłby przedstawiany Radzie i Parlamentowi Europejskiemu. Za priorytetowe obszary uznano: ukończenie wewnętrznego rynku energii, solidarność pomiędzy państwami członkowskimi, zrównoważoną, oszczędną i zróżnicowaną strukturę energetyczną, przeciwdziałanie globalnemu ociepleniu, strategiczny plan technologii energetycznych oraz wspólną zewnętrzną politykę energetyczną. Posłużą one do sprecyzowania konkretnych propozycji, które będą poddane szerokim konsultacjom społecznym.
Szacuje się, że na zaspokojenie zapotrzebowania na energię oraz wymianę przestarzałej infrastruktury w samej tylko Europie w ciągu najbliższych 20 lat należy przeznaczyć 1 mld euro.
Bioetanol z lignocelulozy
W UE uruchomiono nowy projekt badawczy NILE, poświęcony produkcji bioetanolu z lignocelulozy. Bioetanol dotychczas produkowany jest głównie z surowców naturalnych, takich jak cukier z trzciny cukrowej lub buraków oraz skrobia ze zbóż. Jednakże biomasa lignocelulozowa powstała w rolnictwie i leśnictwie może być znacznie tańszym surowcem do produkcji bioetanolu. Obecnie ta nowoczesna technologia ulega stopniowo komercjalizacji. Dla wsparcia tego procesu UE uruchomiła wspomniany projekt badawczy, który ma przyczynić się do obniżenia kosztów produkcji bioetanolu z lignocelulozy. Projekt ten prowadzony jest w fabryce w Ornsklodsvik (Szwecja), gdzie wdrożono unikatowe technologie, które będą tam testowane w celu osiągnięcia najniższych kosztów produkcji bioetanolu, przy jednoczesnym ograniczonym wpływie na środowisko naturalne. Prace nad projektem rozpoczęto w październiku 2005 r. i potrwają cztery lata, a przeznaczono na niego 12,8 mln euro.
BP podwaja inwestycje
BP, druga pod względem wielkości firma naftowa na świecie, planuje podwojenie inwestycji w odnawialne źródła energii. Nowa jednostka organizacyjna, którą powołano do tego celu, będzie dysponowała budżetem 5,4 mld dolarów w najbliższych trzech latach, a jej prace będą się koncentrowały na technologiach wiatrowych, słonecznych, wodorowych i kogeneracyjnych. Decyzja ta jest wynikiem sukcesu, jaki BP odnosi na rynku energii słonecznej, obejmując 10% rynku urządzeń do fotowoltaiki. Szacuje się, że w 2008 r. rynek ten będzie wart 1 mld dolarów. Do tej pory BP produkował rocznie 100 MW energii słonecznej, a w 2006 r. produkcja ma wzrosnąć do 200 MW. BP rozpoczęła właśnie pilotowy projekt w Szkocji, polegający na konwersji gazu naturalnego w wodór, a powstały w wyniku tej technologii dwutlenek węgla będzie składowany na dnie oceanu.
Największe inwestycje
W Szkocji, Korei Południowej i Niemczech powstaną największe do tej pory elektrownie na biomasę, słoneczna i geotermalna. Budowana w Lockerbie (Szkocja) elektrownia na biomasę z wierzby kosztować będzie 100 mln euro, a jej moc szczytowa wyniesie 44 MW. Inwestycja realizowana jest na zasadach joint-venture między niemieckim Siemensem i brytyjskim Kvaernerem. Elektrownia ma rozpocząć pracę w 2007 r. i będzie dostarczała energię elektryczną dla 70 tys. gospodarstw domowych w Szkocji.
Z kolei budowa w Korei Południowej największej na świecie elektrowni słonecznej o mocy 17 MW rozpocznie się w kwietniu w prowincji Południowa Jeolla. Moduły słoneczne dla koreańskiej inwestycji dostarczy japoński Sharp.
Natomiast w Brandenburgii powstaje największa w Niemczech elektrownia geotermalna, która będzie produkowała 25 MW energii rocznie. Energia geotermalna ma pochodzić ze skał wulkanicznych, znajdujących się 5000 m pod ziemią. Inwestycję będzie realizowała firma Enro AG z Essen, a jej koszt szacuje się na 250 mln euro. Pierwsza z dziesięciu instalacji powstanie w Berlinie, a jej budowa rozpocznie się już latem tego roku.
Potrzebna interpretacja
Europejskie cele dla energetyki odnawialnej wyznaczone do 2010 r. najprawdopodobniej nie zostaną osiągnięte. Odnawialne źródła potrzebują ciągłego wsparcia ze strony rządów. Bez harmonijnych regulacji w tym obszarze potencjał, jaki w nich tkwi, nie zostanie w pełni wykorzystany. Dlatego istnieje pilna potrzeba działań ze strony Komisji Europejskiej na rzecz integracji wszystkich regulacji dotyczących OZE. Brak takich regulacji jest szczególnie odczuwalny w handlu na międzynarodowym rynku odnawialnych zasobów. Jedynie rząd holenderski potwierdził potrzebę wydawania świadectw pochodzenia dla energii produkowanej z wykorzystaniem odnawialnych zasobów w celu ochrony konsumentów oraz unikania podwójnej sprzedaży. W innych krajach może dochodzić do podwójnej sprzedaży i podwójnego zaliczenia takiej energii do tzw. zielonej energii. Rodzaje wsparcia udzielane rozwoju wykorzystania OZE w wielu krajach znacznie się od siebie różnią, co może powodować, że biorący udział w tym rynku będą szukać lepszego rynku dla eksportu zielonej energii.
Europejska strategia o biopaliwach
Komisja Europejska przyjęła strategię na temat biopaliw. Strategia koncentruje się na siedmiu kluczowych osiach polityki oraz grupuje środki, które Komisja zamierza przeznaczyć na promocję produkcji i stosowania biopaliw. W 2006 r. zostanie opublikowane sprawozdanie w sprawie możliwej zmiany dyrektywy o biopaliwach. Państwa UE będą zachęcane do preferencyjnego stosowania biopaliw, w tym produktów drugiej generacji. Komisja przedstawi wniosek w sprawie promowania energooszczędnych i przyjaznych środowisku pojazdów oraz zbada, w jaki sposób biopaliwa mogą przyczynić się do osiągnięcia docelowych poziomów emisji. Komisja podjęła też działania, w wyniku których produkcja cukru z przeznaczeniem do wytwarzania bioetanolu kwalifikuje się do wsparcia w ramach programów Wspólnej Polityki Rolnej. Strategia zapowiada również zmiany w normie jakości biodiesla. W ramach 7. Programu Ramowego, zwłaszcza koncepcji „biorafinerii”, szczególnie ważne będą biopaliwa, w których do produkcji biodiesla wykorzystuje się całe rośliny i etanol, a także paliwa drugiej generacji, takie jak etanol wytwarzany z ligninowo-celulozowej niejadalnej części biomasy, paliwa produkowane w technologii Fischera-Tropscha oraz eter dimetylowy.
Na podstawie http://europa.eu.int/, Renewable Energy World, www.umweltmagazin.de www.greenprices.com, Edie News przygotowała Alicja Kostecka