Informator świat
Energia wprost z biomasy
Naukowcy z Georgia Instytute of Technology opracowali nowy typ ogniw paliwowych o niskiej temperaturze, które bezpośrednio konwertują biomasę na energię elektryczną za pomocą katalizatora aktywowanego przez energię słoneczną lub cieplną. Biomasę może stanowić celuloza, skrobia, lignina, sproszkowane drewno, algi czy nawet odpady powstające przy uboju drobiu i w przetwórstwie. Materiał wyjściowy nie musi być przedtem oczyszczony. Urządzenie może być stosowane na małą skalę, jak również do przetwarzania znacznej ilości biomasy. Aby rozdzielić trudne do rozerwania dla konwencjonalnego katalizatora wiązania węgla w biomasie, naukowcy zmieszali biomasę z polioksymetylenem (POM). Związek ten pełni funkcję środka utleniającego oraz nośnika ładunku. System ma wiele zalet. Odznacza się efektywną konwersją energii słonecznej i skuteczną degradacją biomasy, jak również umożliwia rezygnację z użycia drogich metali szlachetnych jako katalizatorów anodowych.
Francuskie turbiny dla USA
Alstom z Francji podpisał kontrakt z amerykańską spółką Deepwater Wind na dostawę pięciu przybrzeżnych turbin wiatrowych o łącznej mocy 30 MW na farmę wiatrową Block Island Wind Farm, która będzie znajdować się u wybrzeży Rhode Island w USA. Projekt, który ma zostać ukończony w 2016 r., będzie jedną z pierwszych farm wiatrowych w USA. Przypuszczalnie Haliade 150-6 MW mają być największymi turbinami zainstalowanymi na wodach morskich. Pięć turbin będzie produkować 125 tys. MWh energii elektrycznej rocznie, co wystarczy do zasilenia ponad 17 tys. gospodarstw domowych. Projekt ten stanie się pierwszym tego typu przedsięwzięciem eksportowym, wspierającym francuską bazę przemysłową. Ze względu na etapowość zadania, turbiny produkowane będą w dwóch fabrykach Alstom: w Saint-Nazaire (gondole i generatory) i Cherbourg (łopaty i wieże). Dzięki zastosowaniu generatora z magnesami stałymi Haliade 150-6 MW działa bez przekładni, co powoduje, że niechciane naprężenia mechaniczne kierowane są ku wieży. Dzięki temu chroniony jest generator oraz optymalizowana wydajność i niezawodność. Projekt Block Island, realizowany w ramach programu przyspieszenia rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, może doprowadzić do budowy farmy o mocy zainstalowanej na poziomie ponad 1 GW.
Energia dla Korei
Na wyspie Jeju w Korei Południowej Hyundai Heavy Industries zainstalował morski prototyp turbiny wiatrowej o mocy 5,5 MW. Piasta turbiny ma 100 m wysokości, a średnica wirnika wynosi 140 m. To największa turbina wiatrowa zamontowana w Korei Południowej. Znamionowa prędkość wiatru dla turbiny wynosi 11,75 m/s, jednak urządzenie jest tak zaprojektowane, aby wytrzymać wiatry i huragany o prędkości do 62,5 m/s. W najbliższym czasie zostanie ona poddana procesowi certyfikacji przez instytucję DEWI-OCC. Firma planuje wprowadzenie produktu do obrotu w dwóch odrębnych etapach. Pierwszy koncentruje się na rynku krajowym, a drugi obejmować będzie rynek Europy Północnej.
Elektrownia na pustyni
Na pustyni Mojave w Kaliforni (USA) 13 lutego br. spółki: NRG Energy, Google i Bright Source Energy uruchomiły największą elektrownię słoneczną Ivanpah Solar Electric Generating System. Moc instalacji termalno-solarnej wynosi 392 MW i zaspokoi zapotrzebowanie na energię elektryczną 140 tys. gospodarstw domowych. Fragment pustyni o powierzchni 3500 ha, po którym kiedyś wędrowały żółwie i kojoty, został zajęty przez 300 tys. luster zamontowanych wokół wież i sterowanych komputerowo. Odbijają one światło słoneczne w kierunku kotłów znajdujących się na wierzchołkach trzech 140-metrowych wież. Energia słoneczna jest wykorzystywana do podgrzewania wody. Uzyskana w ten sposób para o bardzo wysokiej temperaturze trafia do turbiny, która wytwarza energię elektryczną. Projekt o wartości 2,2 mld dol. został wsparty gwarantowaną pożyczką w wysokości 1,6 mld dol. przez Departament Energetyki USA. Elektrownia przyczyni się do ograniczenia emisji dwutlenku węgla o ok. 400 tys. ton rocznie.
Nury wstrzymują inwestycję
Konsorcjum firm DONG Energy, E.ON oraz Masdar ogłosiło 19 lutego br., że nie będzie rozbudowywać farmy wiatrowej London Array. Ta największa (powierzchnia 100 km2) działająca farma wiatrowa na świecie składa się ze 175 turbin o łącznej mocy 630 MW, co pozwala jej na zasilenie w energię elektryczną prawie pół miliona brytyjskich gospodarstw. Konsorcjum planowało zainstalować kolejne turbiny o łącznej mocy 240 MW. Decyzję o zaprzestaniu rozbudowy podjęto ze względu na warunki środowiskowe. Turbiny mogą bowiem mieć negatywny wpływ na zimowe siedliska nura rdzawoszyjego, a kompleksowe badania oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko mogą potrwać nawet trzy lata. Nie ma gwarancji, że uda się udowodnić brak wpływu inwestycji na obszar specjalnej ochrony środowiska. Wystąpiono o anulowanie umowy najmu terenu, na którym planowane były dalsze inwestycje oraz z prośbą o kasację wniosku dotyczącego rezerwacji mocy przesyłowej u operatora sieci National Grid.
Geotermalna współpraca
Islandzki minister środowiska podczas wywiadu w Tokio wyraził chęć współpracy z Japonią w celu wspólnego przeciwdziałania zmianom klimatycznym poprzez promowanie wykorzystywania energii geotermalnej. Dzięki połączeniu wiedzy i doświadczenia oba państwa będą w stanie zapewnić pomoc krajom rozwijającym się. Minister zaznaczył, że Japonia może mieć duży wkład technologiczny w tę współpracę. Warto zaznaczyć, iż moc zainstalowana w zakresie energii geotermalnej w Islandii wzrosła z 65 MW w 2000 r. do 951 MW w 2013 r. Według Międzynarodowej Agencji Energii, Islandia i Japonia są na siódmym i ósmym miejscu na świecie pod względem skali wykorzystania energii geotermalnej.
Na podstawie: www.sciencedaily.com, www.alstom.com, www.windpoweroffshore.com, www.cire.pl, www.ivanpahsolar.com, www.brightsourceenergy.com, www.nrgsolar.com, www.renewableenergyworld.com, www.londonarray.com opracowała Marta Siatka. |