Informator – Świat
Międzynarodowy Związek Odpadów zapowiedział przyznawanie profesjonalnych certyfikatów ISWA Międzynarodowego Menedżera Odpadów. Certyfikat ma na celu uhonorowanie ludzi pracujących w gospodarce odpadami za podnoszenie swoich kwalifikacji. Nagrodzeni menedżerowie będą musieli ukończyć program szkoleniowy w zakresie zarządzania odpadami z uwzględnieniem prawa i nowych technologii, zgodnie z kodeksem etycznym ISWA. Certyfikat menedżera ISWA oznaczać będzie wysokiej klasy specjalistę w zakresie gospodarki odpadami. ISWA zaprasza wszystkich pracujących w zarządzaniu gospodarką odpadami do ubiegania się o ten certyfikat.
Akcesja Turcji
Turcja musi zainwestować 35 mld euro w ochronę środowiska, aby spełnić w tym obszarze europejskie standardy. Dostosowanie się do unijnych wymogów oraz reforma rolnictwa to najtrudniejsze i najkosztowniejsze zadania, czekające Turcję przed akcesją do UE. Osman Pepe, turecki minister środowiska, powiedział, że kraj ten jest w stanie wypełnić te kryteria do 2023, a najpóźniej do 2024 r. Najtrudniejszy obszar w dostosowaniu do wymagań Unii będzie dotyczył gospodarki ściekowej oraz emisji gazów przemysłowych. – Jesteśmy krajem, który 65% swoich ścieków odprowadza do morza bez oczyszczenia – powiedział minister w wywiadzie udzielonym tureckiej telewizji. Na uregulowanie spraw środowiskowych rząd turecki spodziewa się otrzymać ok. 5 – 6 mld euro wsparcia ze strony UE. Po jednej trzeciej środków na inwestycje w ochronie środowiska ma pochodzić z lokalnych samorządów, sektora przemysłowego i rządu.
Rekordowa grzywna dla Seven up
Amerykańska firma produkująca napój Seven up została ukarana rekordową grzywną w wysokości 1 mld dolarów za zanieczyszczenie wody w Kalifornii. W wyniku śledztwa – prowadzonego przez trzy lata przez Agencję Ochrony Środowiska – ustalono, że zanieczyszczenia (smary, ropa naftowa, kwaśne ścieki) w rzece Los Angeles, pochodzą z fabryki Seven up, położonej w dole rzeki w Vernon. Odprowadzany bezpośrednio do kanalizacji ściekowej kwas spowodował korozję rur oraz uszkodził instalacje w oczyszczalniach ścieków. Fabrykę uznano winną wszystkich dokonanych zniszczeń, a jej kierownictwo zobowiązano do zainstalowania urządzeń, gwarantujących ochronę środowiska. Ponad połowa grzywny – 600 mln dolarów – zostanie przeznaczona na projekty związane z ochroną środowiska w rejonie, gdzie funkcjonuje fabryka. Zakład utraci też wszystkie kontrakty federalne, jako że rząd Stanów Zjednoczonych nie może współpracować z firmami skazanymi za naruszenie prawa wodnego.
Bioenergetyczny plan
Komisja Europejska przyjęła plan, mający zachęcić do wykorzystywania biopaliwa i biomasy do ogrzewania, produkcji energii elektrycznej oraz w transporcie. – Plan ten zmniejszy zależność Europy od importu energii, obniży emisję gazów cieplarnianych, spowoduje wzrost zatrudnienia na terenach rolniczych oraz doprowadzi do technologicznej przewagi Europy w tym sektorze – powiedział Andris Piebalgs, komisarz UE ds. energii. –Ma on szczególne znaczenie w transporcie, bowiem wsparcie dla biopaliwa jest odpowiedzią na wysokie ceny ropy naftowej. Plan zawiera listę 20 działań, które zaczną być wdrażane od 2006 r. Przewiduje się m.in. kampanię informacyjną dla rolników na temat możliwości wykorzystania biopaliwa i biomasy w transporcie. Komisja zamierza również przygotować regulacje, mające zachęcić do wykorzystania odnawialnych źródeł energii do ogrzewania. Plan przewiduje wzrost wykorzystania biomasy bez intensyfikacji produkcji rolniczej oraz działań mających wpływ na produkcję żywności. Wzrost wykorzystania biomasy ma przyczynić się do obniżenia emisji gazów o 290 mln ton rocznie oraz wzrostu zatrudnienia o 250-300 tys. osób. Komisja zapowiedziała także rewizję dyrektywy nt. biopaliw, która ma być przeprowadzona w oparciu o doświadczenia krajów ją wdrażających.
Partnerstwo Metan dla Rynku
Podczas listopadowego kongresu w Buenos Aires ISWA przystąpiła do organizacji Partnerstwo Metan dla Rynku. Jej celem jest wspieranie działań na rzecz odzysku metanolu ze składowisk odpadów. Metanol jest gazem, który wpływa na efekt cieplarniany o 23 razy silniej niż CO2. Międzynarodowa inicjatywa, która powstała we wrześniu 2005 r., koncentruje się obecnie na czterech źródłach metanolu: składowiskach odpadów, kopalniach węgla kamiennego, rolnictwie oraz systemach gazowniczych. ISWA będzie odgrywała główną rolę przy projektach odzysku metanolu ze składowisk odpadów. Organizacja Metan dla Rynku zrzesza obecnie 17 krajów, które produkują 60% całkowitej emisji metanolu. Do organizacji przystąpiło już 180 partnerów, prywatnych przedsiębiorstw, władz samorządowych, lokalnych i regionalnych oraz organizacji pozarządowych.
Rurociągowa bomba
Estonia, Litwa i Łotwa twierdzą, że gazociąg z Rosji do Niemiec może spowodować katastrofę ekologiczną. Zdaniem Andrisa Piebalgsa, komisarza UE ds. energii, nie ma wątpliwości, że firma, która buduje rurociąg, jest profesjonalna i w związku z tym nie należy obawiać się żadnych zagrożeń dla środowiska. Plany budowy olbrzymiego rurociągu wzbudzały wiele dyplomatycznych emocji. W konsekwencji rurociąg ominie Polskę oraz Ukrainę i będzie położony na dnie Morza Bałtyckiego. Prezydenci państw bałtyckich twierdzą jednak, że znajdują się tam potężne ilości broni chemicznej z czasów drugiej wojny światowej i wystarczy drobny błąd przy konstrukcji rurociągu, aby ją uaktywnić.
Budowę rurociągu rozpoczęto na początku grudnia w miejscowości Babajewo, 300 km na północ od Moskwy. Budowę prowadzi niemiecki gigant konstrukcyjny E.on, a za projekt gazociągu, wartego 4,75 mld dolarów, odpowiada Gerhard Schroeder, były kanclerz Niemiec.
Rozpuszczalnik w Olzie
Około 13 ton chemikaliów, najprawdopodobniej rozpuszczalnika, wyciekło z kontenera należącego do fabryki farb Polifarb w Cieszynie. Rozpuszczalnik najpierw wsiąkł w ziemię, a następnie przedostał się do rzeki Olzy, na granicy polsko-czeskiej. Władze obu krajów zostały natychmiast poinformowane o tym incydencie. Trwają prace nad usunięciem związanych z tym zagrożeń.
Na podstawie www.iswa.org, ekolojimagazin.com i Edie News przygotowała Alicja Kostecka