Zielony parlament

W ramach realizacji dwuletniego programu ekologicznego, propagującego działania zmierzające do zrównoważonego rozwoju, na dachu izraelskiego parlamentu powstanie gigantyczna instalacja fotowoltaiczna o powierzchni 4650 m2. Panele słoneczne będą w stanie wygenerować 510 tys. kWh energii elektrycznej i pomogą zaoszczędzić paliwa wykorzystywane do produkcji prądu. Instalacja zostanie objęta systemem net-meteringu, z którego od ub.r. mogą korzystać właściciele instalacji fotowoltaicznych o mocy do 5 MW. Umożliwia to posiadaczom układów PV spożytkowanie energii, którą wyprodukują, dzięki czemu nie muszą kupować jej o operatora. Inwestycja ta jest jednym z etapów proekologicznych działań, które łącznie pochłoną ponad 2 mln dolarów. Inne przewidziane rozwiązania to m.in. recykling wody, bardziej wydajne oświetlenie, automatyczne wyłączanie komputerów na koniec dnia pracy oraz popularyzacja proekologicznych zachowań. Krok ten ma przyczynić się do zaoszczędzenia ponad 450 tys. dolarów. Większość energii zużywanej przez Kneset będzie pochodzić z promieniowania słonecznego. Budynek stanie się najbardziej ekologicznym parlamentem na świecie. Jak oznajmił minister środowiska Amir Peretz: ?Symbol kraju musi stać się wiodącym elementem zielonej rewolucji. Warto nadmienić, że Izrael od końca 1990 r. zredukował zużycie CO2 o 94%.

Samowystarczalny wieżowiec

W Dżakarcie (Indonezja) stanie pierwszy wieżowiec, który będzie wykorzystywał energię odnawialną na potrzeby całego budynku. Wyzwanie podjęła państwowa korporacja ropy naftowej i gazu ziemnego ? Pertamina. Wieżowiec o wysokości 530 m, mający 99 pięter, stanie się siedzibą spółki. Projekt budynku opracowała doświadczona w tej branży amerykańska pracownia architektoniczna Skidmore, Owings&Merrill LLP (SOM). Nowy obiekt ma na zawsze zmienić panoramę Dżakarty. Jest prawdziwą innowacją w dziedzinie zrównoważonego budownictwa. Będzie to budynek całkowicie autonomiczny z energetycznego punktu widzenia, w którym pracę znajdzie 20 tys. osób. Wyglądem wieżowiec przypomina wyposażony w panele fotowoltaiczne srebrny pocisk. Ze względu na bliskość równika zaprojektowano zakrzywioną fasadę (zewnętrzne parasole). Zabieg ten pozwoli zmniejszyć intensywność oddziaływania ciepła słonecznego, a tym samym przyczyni się do zaoszczędzenia energii i ograniczy zapotrzebowanie na sztuczne światło. Szczyt budynku w kształcie lejka otwiera się u góry, przechwytuje wiatr i zasysa go do wewnątrz, uruchomiając przy tym szereg pionowych turbin wiatrowych, które dostarczają 25% energii elektrycznej. Energetyczna wieża będzie częścią większego kompleksu, tzw. kampusu, który powstanie w dzielnicy Rasuna w centrum Dżakarty. Budynki zostaną pokryte panelami słonecznymi, a wieżowiec ma pełnić funkcję centralnej elektrowni. Wyprodukuje on wystarczająco dużo energii, aby zaspokoić wszystkie potrzeby kampusu. Ten oryginalny obiekt to symbol zaangażowania Indonezji w zrównoważony rozwój.

Nie tylko meble

Międzynarodowa firma IKEA, zajmująca się głównie sprzedażą detaliczną oraz produkcją mebli i artykułów dekoracyjnych, zaczyna inwestować w amerykańską energetykę wiatrową. Pierwszy krok to zakup farmy wiatrowej Hoopeston Wind o mocy 98 MW, znajdującej się w stanie Illinois. Na farmie zlokalizowano 49 turbin (każda o mocy 2 MW), które w 2015 r. będą w stanie wyprodukować ok. 380 GWh energii, co pozwoli pokryć zapotrzebowanie 34 tys. gospodarstw domowych. Zarządcą farmy będzie spółka Apex Clean Energy. IKEA znajduje się wśród coraz większej liczby firm dbających o zabezpieczanie potrzeb energetycznych poprzez zakup lub realizację inwestycji wykorzystujących energię wiatru i słońca. Dąży do tego, by do 2020 r. energia produkowana z odnawialnych źródeł energii w całości zaspokoiła jej własne zapotrzebowanie. Na projekty związane z energią odnawialną IKEA przeznaczyła na lata 2009-2015 dwa miliardy dolarów.

Rozwiana wątpliwość

Naukowcy z Imperial College Business School (Londyn) rozwiali pojawiające się od jakiegoś czasu wątpliwości dotyczące ograniczonego okresu użyteczności turbin wiatrowych w stosunku do innych technologii odnawialnych. Ich najnowsze badania potwierdziły, że turbiny wiatrowe mogą być eksploatowane do 25 lat, co sprawia, że tego typu przedsięwzięcie okazuje się dobrym wyborem dla inwestorów. Badacze przeprowadzili kompleksową analizę ogólnokrajowego brytyjskiego asortymentu turbin wiatrowych z wykorzystaniem danych o lokalnych prędkościach wiatru, pochodzących od NASA. Zespół naukowców odkrył, że najstarsze brytyjskie turbiny, wybudowane w 1990 r., wciąż dysponują 3/4 ich pierwotnej mocy. Badania dowiodły, że farmy wiatrowe są skuteczną, długoterminową inwestycją, która przyczyni się do sprostania wyzwaniom energetycznym stawianym przez UE.

Jezdnia z paneli

Solar Roadways, czyli ?jezdnia słoneczna?, to nawierzchnia zbudowana z ogniw fotoelektrycznych, a więc połączonych ze sobą paneli fotowoltaicznych o wymiarach 3,658 m na 3,658 m (12 stóp na 12 stóp). Koncepcja polega na zastąpieniu asfaltu używanego do budowy autostrad, dróg, parkingów, podjazdów i chodników, szeregiem modyfikowanych strukturalnie paneli słonecznych. Energia wytwarzana przez te panele posłużyć ma do zaspokajania potrzeb energetycznych okolicznych domów i firm. Ponadto struktury te powinny mieć zdolność magazynowania nadmiaru energii. Założyciele firmy Solar Roadways Scott and Julie Brusaw otrzymali od Amerykańskiego Departamentu Transportu milion dolarów na badania związane z tym przedsięwzięciem. Ich koncepcja zakłada wykorzystanie paneli do oświetlania dróg. LED-y mogą zastąpić lampy uliczne, stanowić wyznaczniki pasa ruchu, ostrzegać kierowców o niebezpiecznej sytuacji na drogach lub o wypadku. Tworzone w ten sposób nawierzchnie zapobiegają kumulowaniu się śniegu i pokrywy lodowej przez całą zimę. Płyty mają wiele zalet. Wykazują bardzo dobrą przyczepność, a co najważniejsze, połamane płyty można wymienić bez konieczności regeneracji nawierzchni całego odcinka drogi. Pierwszy prototyp ? parking ? jest już zainstalowany. Następnym etapem mają być chodniki, drogi, a w końcowym etapie autostrady. Jednak na to potrzeba dodatkowych funduszy.

 

Na podstawie: www.blogs.marketwatch.com, www.pv-magazine.com, www.greenbiz.com, www.som.comhttp,www.greenprophet.com,www.alternative-energy-news.info oraz informacji prasowych opracowała Marta Siatka.